Elementy wyposażenie strażaka

Nikomu chyba nie trzeba przypominać jak trudną i niebezpieczną pracę wykonuje strażak. Każdego dnia podejmuje działania gaśniczo ratownicze często w ekstremalnie wysokiej temperaturze i ekstremalnych warunkach. Nie bez powodu istotne jest umundurowanie strażaka.

Musi ono przede wszystkim spełniać funkcję ochronną i zabezpieczającą. Umundurowanie nie powinno krępować ruchów, być lekkie, przewiewne ale także ciepłe. Aby móc prawidłowo i bezpieczne wykonywać swoją pracę, strażak oprócz niezbędnego przeszkolenia musi posiadać ekwipunek osobisty.

Umundurowanie

Jak już zostało wspomniane ubiór strażaka musi pełnić przede wszystkim rolę ochronną. Kurtka i kamizelka powinny odznaczać się ognioodpornością, zaś sam strażak powinien być widoczny dla wszystkich, zatem każdy element jego odzieży powinien mieć odblaski, przydaje się także koszulka z napisem straż pożarna ( w sklepie Barnabee.pl można takie nabyć, nie tylko w gotowej formie ale również na zamówienie). Zatem konieczne jest specjalne ubranie, buty, rękawice oraz hełm chroniący głowę. Zarówno ubrania specjalne oraz koszarowe to podstawowy element wyposażenia każdego strażaka.

Ekwipunek strażaka

Podstawowym elementem jest sprzęt gaśniczy, który każdy strażak powinien mieć w swoim ekwipunku. Co należy do tego zaliczyć? Z pewnością sikawki oraz działka pianowe, topory młoty umożliwiające burzenie wyważanie miejsc objętych pożarem.

Ekwipunek osobisty to także wszelkiego rodzaju elementy które pozwalają strażakowi wspiąć się na wymagana wysokość. Przydają się do tego rodzaju zadań drabiny, podnośniki hydrauliczne.

Do pozostałych elementów należy zaliczyć: 

  • maski, butle
  • kominiarki
  • pasy strażackie
  • sygnalizatory bezruchu
  • aparaty powietrzne

Oprócz sprzętu gaśniczego, każdy strażak posiada swój aparat oddechowy. Jest to maska z wężem połączonym ze zbiornikiem wypełnionym powietrzem. Taki aparat zapewnia tlen średnio na 30 minut. Aparat oddechowy pozwala strażakowi bezpiecznie sprawdzać obszary wypełnione dymem.