O kołach łańcuchowych

Koła łańcuchowe

Na początku warto by zadać sobie pytanie, czym w ogóle jest koło łańcuchowe? Mówiąc w dużym skrócie, jest ono elementem przekładni łańcuchowej i najczęściej przybiera postać koła z uzębieniem, którego zadaniem jest wytwarzanie napędu poprzez współpracę z łańcuchem do niego dobranym.

Jakie koła łańcuchowe spotkać można w sklepach?

Jeśli chodzi o koła łańcuchowe, w sklepach można znaleźć bardzo wiele ich rodzajów. Koła mogą być jednorzędowe, dwurzędowe, trójrzędowe, mogą być także wykonane z różnego rodzaju materiałów, takich jak stal węglowa, stal nierdzewna czy żeliwo. Koło łańcuchowe wykonane z żeliwa produkuje się w bardzo specyficzny sposób – najpierw produkuje się ich odlew, później dopiero dokonuje się obróbki. Koło łańcuchowe dostępne są w różnorodnych rozwiązaniach, typach i wymiarach– od bardzo małych, aż po całkiem pokaźne. Koło łańcuchowe musi być tak dobrane, by w pełni wykorzystywać możliwości całego układu napędowego. Dobre koło łańcuchowe powinno być odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, musi także precyzyjnie wykonywać swoją pracę. To ostatnie jest możliwe tylko w połączeniu z odpowiednio dobranym łańcuchem.

Gdzie można spotkać koło łańcuchowe?

Koło łańcuchowe musi być obecne koniecznie w każdym napędzie łańcuchowym, bez niego praca całego układu byłaby zwyczajnie niemożliwa. Może również pełnić funkcję napinacza w prostych napędach łańcuchowych, przeważnie jednak jest podzespołem, którego zadaniem jest przeniesienie napędu bezpośrednio na układ mechaniczny – tak na przykład działa to w rowerze. Połączenie koła łańcuchowego i łańcucha umożliwia ruch przy pomocy pedałów koło łańcuchowe spotkać również można w zegarku, w samochodzie różnego rodzaju układach napędowych czy maszynach rolniczych. Warto pamiętać, że dobrej jakości koło łańcuchowe powinno być wykonane z materiału odpornego na uszkodzenia, musi także wykazywać dużą odporność na ścieranie. Znakomitej jakości koła łańcuchowe można znaleźć na http://www.kolalancuchowe24.pl