Odzież medyczna. Przemyślana decyzja czy nieuzasadniony wymóg?

odzież medyczna

W każdym ze szpitali, czy innych ośrodkach zdrowia obserwuje się, że personel medyczny ubrany jest w uniformy. Specjalistyczna odzież widoczna jest w małych przychodniach, prywatnych gabinetach, a nawet w gabinetach kosmetologii? Pytanie czy jest to konieczność, czy jedynie nieuzasadniony wymóg?

Odzież medyczna – opis

Odzież medyczna to specjalistyczne ubrania przeznaczone do sektora medycznego wykonane najczęściej z elano-bawełny. Różnią się od tradycyjnej odzieży zarówno tkaniną, jak i fasonem.

 

Funkcje uniformów medycznych

Uniformy medyczne mają za zadanie ochronę ciała lekarza oraz pacjenta przed kontaktem. Jak wiemy istnieje duże ryzyko podczas wykonywania zabiegów na kontakt z płynami ustrojowymi. Odzież medyczna powinna zatem pełnić funkcję ochronną.

 

Inną funkcją odzieży medycznej są standardy higieniczne, które należy zachować. Wyobrażacie sobie, żeby pielęgniarka pobierająca wam krew przyszła to zrobić w czarnym kudłatym sweterku? Nie czulibyście się wtedy bezpieczne. Odzież medyczna pozwala zachować odpowiednie standardy higieny.

Odzież medyczna ponadto ma sprawiać, że lekarz czy tez pielęgniarka wyglądają schludnie. Taki rodzaj odzieży nie mechaci się, a w trakcie wielogodzinnego dyżuru nie gniecie się, dzięki czemu lekarz cały dzień wygląda w takiej odzieży czysto i schludnie.

 

Odzież medyczna pozwala także na odróżnianie się personelu medycznego, co jest niezwykle cenne, gdy w szpitalu znajdziemy się po raz pierwszy. Często odzież medyczna, a właściwie jej kolor, określają hierarchię personelu medycznego.

 

Czy odzież medyczna to nieuzasadniony wymóg?

Absolutnie nie! Odzież medyczna jest konieczna dla zachowania odpowiednich standardów higieny. Osoby wykonujące zabiegi nie mogą tego robić w tradycyjnej odzieży, którą najczęściej można prać w temperaturze do 30 stopni, w której nie giną bakterie, a oddzielające się włókna np. od swetrów mogłyby przynieść katastrofalne skutki np. podczas zmiany opatrunku. Więcej na temat odzieży medycznej przeczytacie na stronie https://meditrendy.pl