Co warto wiedzieć o metkownicach?

Prowadzenie biznesu bez metkownicy nie jest łatwe. Dla wielu sklepów jest to podstawowe urządzenie. Co warto o nich wiedzieć?

Metkownice – charakterystyka

Metkownice to narzędzia, które mają szerokie zastosowanie głównie w branży handlowej. Wchodząc np. do sklepu odzieżowego, bez trudu znaleźć można na półkach towar, którego etykiety wyposażone są w niewielkie naklejki zawierające cenę. W sytuacji, gdy ilość produktów jest duża, cały proces oznaczenia ręcznego mógłby trwać bardzo długo. Aby więc usprawnić całą czynność, należy zastosować wspomniane metkownice. To właśnie one drukują odpowiedni napis, składający się z cyfr lub liter, i pozwalają na umieszczenie samoprzylepnej metki w dowolnie wybranym miejscu. Urządzenia te obsługuje się dość łatwo – wystarczy przejść krótkie przeszkolenie i można rozpocząć pracę.

Rodzaje metkownic

Trzeba jednak zaznaczyć, że metkownice dostępne są obecnie w kilku rodzajach. Firma, która decyduje się na ich zakup, powinna dokonać odpowiedniego wyboru dotyczącego ilości informacji zawartych na metce. Ważne jest więc ustalenie, co tak naprawdę ma być na niej umieszczane – poza ceną może to być np. kod kreskowy lub nazwa towaru.

Warto wspomnieć zwłaszcza o dwóch najbardziej powszechnych rodzajach takich narzędzi. Pierwszym są metkownice jednorzędowe – jak sama nazwa wskazuje, można za ich pomocą stworzyć jeden rząd drukowanego napisu. Zazwyczaj jest to po prostu cena – wielu przedsiębiorstwom wystarcza taka informacja i nie mają potrzeby drukowania na metce czegokolwiek innego. Metkownice jednorzędowe są więc najprostszą formą takich urządzeń.

Jeśli jednak planuje się umieszczać na metce poza ceną także inną informację (np. kod towaru) niezbędne w takiej sytuacji będą metkownice dwurzędowe. To właśnie one umożliwiają stworzenie dwóch rzędów dowolnych znaków.

Bez względu na to, czy wybiera się metkownice dwurzędowe czy jednorzędowe, podczas ich zakupu trzeba zwrócić uwagę również na inny parametr. Ważna jest bowiem także ilość znaków w każdym z rzędów, jaką dany model jest w stanie wydrukować. Tę kwestię również należy rozpatrzeć, uwzględniając potrzeby danego sklepu czy magazynu.

Metkownice jednorzędowe i dwurzędowe najlepiej kupować przez internet. Zamówienia zwykle obsługiwane są bardzo szybko, a koszt nie jest wygórowany.