Jakie mogą być powikłania po wszczepieniu implantów zębowych?

Perłowy uśmiech

Implanty zębowe to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jakie stosuje się w celu uzupełnienia braków w uzębieniu. To bardzo bezpieczny i, przede wszystkim, skuteczny zabieg, ale nie możemy zapominać o jednej istotnej sprawie – każda ingerencja w ludzkie ciało może spowodować pewnego typu powikłania. W poniższym artykule objaśniamy, jak można się czuć po zabiegu i kiedy powinniśmy się zaniepokoić i skonsultować z lekarzem.

Leczenie implantologiczne

Zabiegi powinny być wykonywane wyłącznie w renomowanych i cenionych klinikach (taka jak w Bielsku – Rodentica – http://rodentica.pl/implanty-bielsko/). Dobór odpowiednich implantów oraz właściwie wykonany zabieg nie powinny kończyć się zwykle żadnymi powikłaniami. Zabieg ten nie należy do trudnych, jest przewidywalny (gdyż trwa maksymalnie do pół roku). Jednak przez ten czas mogą pojawić się nieoczekiwane komplikacje. Z czego mogą wyniknąć? Przede wszystkim z źle wykonanego zabiegu, z powodu pomyłki stomatologa podczas wyboru sposobu leczenia czy też przez zaniedbania pacjenta po wykonanym zabiegu i przeprowadzonym leczeniu. Wszystkie te powikłania mogą doprowadzić nas do pewnych problemów zdrowotnych. 

Po wykonanym zabiegu

Po wszczepieniu jednego lub kilku implantów zębowych mogą pojawić się pewne objawy, a te z kolei mogą powodować nieprzyjemny dyskomfort. Niektóre z nich jednak są całkowicie normalnym skutkiem leczenia implantacyjnego i nie powinny w żadnym wypadku nas niepokoić. Poza tym łatwo je zminimalizować dzięki środkom przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Zaliczamy do nich: tkliwość, ból, opuchliznę, zasinienie czy uczucie ciała obcego. 

Komplikacje 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jeśli zauważymy u siebie choć jeden z poniższych objawów powinniśmy bezzwłocznie skontaktować się ze swoim stomatologiem. To takich komplikacji zaliczamy:

  • ból gardła,
  • trudności w przełykaniu,
  • ból sąsiadujących zębów
  • silny ból pomimo stosowania leków przeciwbólowych,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • krwawienie z operowanego miejsca,
  • obrzęk i ropa z operowanego miejsca,
  • gorączka,
  • odrętwienie,
  • krwawienie z nosa.

Jak uniknąć powyższych powikłań? Powinniśmy przede wszystkim odpowiednio dbać o uzębienie – właściwie czyścić je oraz zjawiać się na umówionych kontrolach (zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarza). Do mycia powinniśmy używać nie tylko szczoteczki, ale również i nici dentystycznej. Natomiast jeśli chodzi o sam wybór kliniki – najlepiej postawić oczywiście na renomowane miejsce z najlepszymi opiniami. W przypadku implantów zębowych nie warto oszczędzać.