Jaki wybrać kolor ścian mieszkania?

Oczywiście odpowiedź na pytanie zawarte w tytule tej publikacji nie może być jednoznaczna. Aby czuć się dobrze w swoim mieszkaniu należy uwzględnić szereg czynników, które ostatecznie pomogą nam wybrać właściwa kolorystykę ścian. Najważniejsze to podejść do tematu spokojnie i nie podejmować pochopnych decyzji, ponieważ przebywanie w pomieszczeniu, które nas nie cieszy spowoduje niepotrzebną frustrację czy przygnębienie.

Do kwestii kolorystyki ścian podejdź bardzo spokojnie, aby uwzględnić wszystkie możliwe czynniki, które pomogą ci dokonać optymalnego wyboru, co przełoży się na komfort z przebywania we własnych czterech ścianach.

Od czego zależy wybór koloru ściany?

Czynników jest bardzo dużo, które ostatecznie okazują się przydatne przy wyborze kolorystyki ścian w mieszkaniu. Poniżej przedstawiamy przykładową listę czynników, które zalecamy wziąć pod uwagę. Nie jest to pełna lista i nie może nią być, ponieważ każdy z nas ma odmienne potrzeby i u każdego lista czynników może być inna. Dla większości jednak informacje zawarte w tym zbiorze będą przydatne, więc przed decyzją o wyborze koloru, sprawdźmy dokładnie wszystkie możliwości i uwarunkowania aby decyzja była w pełni przemyślana.

  • kolorystyka mebli,
  • kolorystyka podłogi,
  • wielkość otworów okiennych, natężenie światła,
  • akcesoria wyposażenia: kolor zasłon, dywanu, innych dodatków,
  • wielkość pomieszczenia,
  • zastosowanie klinkieru, ceramiki na fragmentach ścian,
  • uzyskanie pożądanego klimatu,
  • własne preferencje estetyczne.

Oto krótkie wyjaśnienie znaczenia przykładowych czynników

Kolor mebli może iść w parze z kolorystyką ścian albo kontrastować. Brak dopasowania np czerwony z zielonym raczej nie będą trafnym wyborem. Podobnie z podłogą – kolor ścian powinien także współgrać z jej kolorystyką. Im większe otwory okienne, tym więcej światła w pomieszczeniu. Jeśli pomieszczenie jest jasne możemy próbować stosować ciemniejsze odcienie. Jeśli pomieszczenie jest ciemne i nie ma dostatecznego doświetlenia światłem dziennym zaleca się użycie koloru jak najjaśniejszego. Kolorystyka akcesoriów wyposażenia powinna współgrać z kolorem ścian lub kontrastować (np. białe ściany – czarna narzuta na kanapie). Im pomieszczenie większe, tym więcej możliwości na eksperymenty z łączeniem barw. Jeśli w pomieszczeniu część ścian pokryta jest ozdobnym klinkierem czy płytkami ceramicznymi, powinna zajść analiza kolorystyczna ścian uwzględniająca ten fakt. Duży kontrast w tym przypadku jest ryzykowny. bezpieczniejsze będą kolory współgrające. Jeśli przykładowo sypialnia ma mieć bardzo ciepły klimat i być przytulna, powinniśmy rozważyć jasne kolory. W przeciwnym razie możemy zdecydować się na inne rozwiązania. Każdy z nas posiada własne preferencje i zmysł estetyczny. Nie rezygnujmy ze swoich upodobań. Jeśli nie możemy w całości zastosować pomysłu zgodnego z własnym gustem ze względu na pewne ograniczenia, zastanówmy się czy możemy go wprowadzić w jakiejś części.


Wybieramy kolor ścian w mieszkaniu

Jeśli do tematu podeszliśmy z głową, ostatecznie wybór nie musi być taki trudny. Wystarczy, że dokładnie określimy wszelkie uwarunkowania naszego mieszkania a rozwiązanie w wielu przypadkach przyjdzie samo. Jeśli sprawa się komplikuje a brakuje nam doświadczenie w tej materii, warto zasięgnąć porady specjalisty, projektanta wnętrz czy architekta wnętrz. Świeże spojrzenie osoby z boku może być rozstrzygające i przynieść naprawdę trafne spostrzeżenia.

Naklejki zamiast tradycyjnego malowania

Dla osób, które chciałyby ożywić wnętrze nie tylko kolorem ściany, dobrym rozwiązaniem są naklejki na ścianę. Ich wybór jest naprawdę spory, można znaleźć odpowiedni wzór, który będzie pasował na ścianę w salonie czy tez w pokoju dziecka.  Naklejki na ścianę dla dzieci to bardzo dobre urozmaicenie dziecięcego pokoju ale nie tylko. Naklejki ścienne świetnie komponują się we wnętrzu sypialni, dzięki nim można optycznie powiększyć pomieszczenie i co więcej sprawić by było ono dużo przytulniejsze. Ciekawe wzory naklejek na ścianę niemal do każdego wnętrza można znaleźć tutaj: Yokodesign.pl
Po więcej inspiracji zapraszamy na strony które publikują poglądowe aranżacje wnętrz jest ich sporo w internecie.