Gra w golfa – podstawowe zasady rozgrywki

Golfiści na polu golfowym

Golf jeszcze do niedawna mógł kojarzyć nam się z elitarnym sportem dla majętnych osób, które nie mają za bardzo co zrobić z wolnym popołudniem. Ale są to wyłącznie pozory. Dziś na świecie mamy około 150 milionów zadeklarowanych graczy, którzy aktywnie uprawiają ten interesujący sport. Gra ta także w Polsce zdobywa coraz większą popularność.

Zasady rozgrywki

Podstawowe zasady rozgrywki w golfa to dość łatwy zbiór kilku reguł, które musimy zapamiętać udając się na pole golfowe. Co ciekawe, po raz pierwszy spisano je w szkockim klubie golfowym Royal and Ancient of St Andrews w 1754 roku. Główna zasada polega na wybijaniu niewielkiej, białej piłeczki do dołka, czyli dziury z chorągiewką. Miejsce pierwszego uderzenia (zwane “tee”) powinno znajdować się 100-500 metrów od dołka. Pole golfowe powinno składać się z około 60 hektarów. Na całym terenie znajdują się utrudniania oraz wszelkiego rodzaju pułapki, do których zaliczamy murki, wzniesienia, drzewa, krzewy, zbiorniki wodne czy bunkry itp. Każdy z tych elementów ma za zadanie utrudniać, ale również i urozmaicać rozgrywkę oraz sam krajobraz pola. Tradycyjna gra to 18 zróżnicowanych pod każdym względem (wielkości, utrudnień) tras zakończonych dołkiem. 

Liczba uderzeń

Na każdej trasie mamy przewidzianą normę uderzeń. Od czego zależy ich ilość? Normę określa się w zależności od tego, jaką odległość dzieli miejsce rozpoczęcia gry od dołka. Przykładowo:

  • 3 uderzenia powinny zostać wykonane do 200 metrów przez kobiety lub 220 metrów przez mężczyzn,
  • 5 uderzeń maksymalnie powinno być wykonanych do ponad 360 metrów w przypadku kobiet i ponad 400 metrów w przypadku mężczyzn.

Pomijając błędy i różnego rodzaju utrudnienia – wszystkie 18 dołków powinno być ukończone w maksymalnie 72 uderzeniach. Norma ta dotyczy oczywiście graczy zawodowych. Amatorzy jednak mogą brać udział w grze razem z zawodowcami, wtedy otrzymają handicap (to dodatkowa pula uderzeń, im gorsze wyniki zawodnika tym wyższy handicap, czyli więcej uderzeń dodatkowych).

Na koniec       

Po przejściu wszystkich tras, gracze muszą policzyć ilość wszystkich uderzeń. Grę wygrywa ten, który umieścił piłeczki w dołkach wykonując najmniejszą liczbę uderzeń. Umiejętności można ćwiczyć na strzelnicy golfowej (driving range), która służy zainteresowanym do nauki wybijania piłeczek, jednak aby być naprawdę dobrym graczem potrzebujemy wielu ćwiczeń i mnóstwa czasu spędzonego na polu. Poprawić wyniki pomoże nam również profesjonalny dobór sprzętu i piłeczek, czyli fitting golfowy. Różnego rodzaju usługi, takie jak możliwość gry, ćwiczeń czy właśnie fitting golfowy znajdziemy na: https://golfteam.pl/.