Jaka karma dla kota – sucha czy mokra?

karma- kocia

Wielu właścicieli bardzo często zastanawia się, czy powinni karmić swojego kota mokrym pokarmem lub suchym jedzeniem. Zdarza się i tak, że niektórzy decydują się na karmy które wybierali na podstawie wcześniejszych doświadczeń ze zwierzętami, niektórzy zaś opierają swoją decyzję na opinii znajomych, inni zaś trzymają się zaleceń weterynarza.

Ważne by w tym wszystkim zachować i zdrowy rozsądek i rozważyć za i przeciw zarówno karm suchych jak i mokrych. By ułatwić ostateczny wybór przedstawimy krótką charakterystykę obu karm.

Karmy mokre –  źródło nawodnienia i dobry smak

Nie wszystkie zwierzęta piją tyle wody, ile powinny. Zatem dla tych kotów, które nie spożywają odpowiedniej ilości płynów, mokra karma może być dobrym źródłem nawodnienia. Jak wiadomo karmy te mają zwykle bogatszy zapach i smak, zatem dla kota który ma słaby węch bądź utracił część zmysłu węchowego na skutek wieku, bądź w sytuacji gdy zwierzę straciło apetyt – karma dla takiego kota będzie z pewnością bardziej atrakcyjna a co za tym idzie kot chętniej ją zje. Jednym z minusów tego typu karm jest ich skład. W rzeczywistości karmy bytowe nie zawierają zbyt wiele mięsa, a w ich składzie można spotkać w większości białka roślinne i substancje zagęszczające i inne dodatki.

Karmy suche – pełnoporcjowy posiłek stale świeży

Przez wielu uznawane jako najwygodniejszy rodzaj pożywienia do przechowywania i karmienia. Tutaj nie trzeba się martwić, że karma się zepsuje. W sytuacji kiedy kot zostaje na kilka godzin sam w domu nie musimy się martwić że kot w misce będzie miał nieświeże jedzenie. W przeciwieństwie do karm mokrych w suche nie zawierają zbyt wiele wody, zatem konieczne jest by zwierzę uzupełniało jej niedobór i pił częściej. Karmy suche wyróżniają się przede wszystkim dobrym składem, zwierzę otrzymuje tutaj pełnowartościowy. Na rynku dostępna jest szeroka gama karm suchych, najlepiej jest wybierać te, które w swoim składzie mają witaminy, mikroelementy, odpowiednią ilość mięsa -calibra karma dla kota –  to jedna z bardziej cenionych i polecanych karm przez weterynarzy. Calibra karma dla kota jest dostępna jednak tylko w specjalistycznych sklepach zoologicznych na stronie www.weterynaryjny.pl sklepu weterynaryjnego można ja nabyć.