Z cyklu maszyny rolnicze: Zbiór kukurydzy

Kukurydza w Polsce jest dość popularną rośliną uprawną. Kukurydze wykorzystuje się nie tylko do wytwarzania żywności dla ludzi, ale również do wyrobu pasz dla zwierząt hodowlanych. Czy zastanawialiście się jednak jak wyglądają zbiory tej rośliny?

 

Kukurydza może być zbierana, gdy proces pobierania składników odżywczych do kolb(dojrzałość fizjologiczna) jest zakończony. Zboże to można zbierać ręcznie zbierając całe kolby lub mechanicznie zbierając całe kolby bądź same ziarna.

Ręczne zbieranie bez maszyn rolniczych

Gdy kukurydza osiąga fizjologiczną dojrzałość, zawartość wilgoci w ziarnach może wynosić nawet 37-38 procent. Z tego powodu, przed przystąpieniem do ręcznego zbierania kolb, kukurydza jest często wstępnie suszona na polu. Techniki suszenia wstępnego w terenie są dość powszechne, ale pociągają za sobą duże ryzyko utraty produktu, zwłaszcza jeśli uprawiane odmiany są szczególnie wrażliwe na niekorzystne warunki pogodowe (deszcz, wilgotność itp.) I szkodniki (owady, ptaki, gryzonie itp.).

Zmechanizowane zbiory – udział kombajnów i maszyn rolniczych

Zmechanizowany zbiór kukurydzy odbywa się za pomocą zbieraczy kukurydzy, łuskaczy kukurydzy lub kombajnów zbożowych.

Zbieracze kukurydzy to maszyny, które jednocześnie zbierają i obrzucają kolby. Są więc wyposażone w urządzenia do zbierania, stoły do ​​zbierania i urządzenia do załadunku. Zwykle połączony z przyczepą do transportu kolb wybrany, jedno- lub dwurzędowy kombajn zbożowy może być ciągnięty, ciągnięty lub samobieżny.
Stosowanie jednorzędowych kombajnów zbożowych jest korzystne ekonomicznie przy zbieraniu co najmniej 2530 hektarów rocznie; w przypadku maszyn dwurzędowych minimalne zbiory powinny wynosić 30–60 hektarów.

Maszyną zdolną do jednoczesnego zbierania, obrzucania, łuskania i czyszczenia kukurydzy, jest kombajn zbożowy. Chociaż wydajność pracy tych maszyn zależy od warunków zbiorów oraz wielkości i kształtu paczek, może ona wynosić od 0,8 do 1,2 h / ha dla maszyn sześciorzędowych przetwarzających całą roślinę i od 0,4 do 0,6 h / ha dla maszyn maszyny sześciorzędowe leczące tylko kolby.

Więcej na temat kombajnów przeczytacie na stronie https://sklep-rolnicze.eu/