Naklejki dzielny pacjent czy motywują dzieci do bycia odważnym podczas wizyty lekarskiej?

naklejki dzielny pacjent

Naklejki, dyplomy, lizaki czy inne nagrody dla dzielnego pacjenta są często spotykane, zarówno w prywatnych gabinetach lekarskich, jak i w przychodniach u lekarzy pierwszego kontaktu. Personel medyczny chętnie sięga po różne nagrody po to, aby zmotywować dziecko do lepszego zachowania lub wynagrodzić mu nieprzyjemne badanie czy podanie leków za pomocą zastrzyków.

Kiedy lekarze dają naklejki dzielny pacjent?

Nie ma reguły na to kiedy lekarze powinni dawać naklejki. Dla niektórych naklejka jest formą przekupstwa, w przypadku trudnych choć małych pacjentów. Wtedy zazwyczaj doktorzy pokazują naklejkę przed rozpoczęciem badania, podkreślając, że dziecko otrzyma nagrodę, po tym jak będzie zachowywało się grzecznie. Dziecka ma zatem szansę na zachowania autodyscyplinujące. Mechanizm ten też może działać na kolejnych wizytach. Kiedy dziecko dowiaduje się na koniec wizyty, że z racji tego iż było grzeczne dostanie naklejkę. Mały pacjent na przyszłość wie, że dobre zachowanie opłaca się.

Wzmocnienia pozytywne

Mechanizm naklejek dzielnego pacjenta oparty jest w gruncie rzeczy na teorii wzmocnień autorstwa Skinnera. Wedle tego behawiorysty człowiek chętniej powtórzy jakąś czynność, jeżeli efekt będzie pozytywny.

Gadżety dla dzielnego pacjenta

W sklepach dla lekarzy znajdziemy wiele propozycji rozmaitych gadżetów od naklejek, po maskotki. Wiele kolorowych propozycji również w sklepie internetowym z modą i akcesoriami medycznymi Meditrendy, pod adresem https://meditrendy.pl/pl/c/Strefa-Dzielnego-Pacjenta/206

Naklejki Dzielny Pacjent

Naklejki Dzielny Pacjent występują w wielu kolorach, kształtach oraz przedstawiają różne grafiki. Niezależnie od tych paramentów na większości z nich jest napis „dzielny pacjent” lub „odważny pacjent”. Naklejki, choć proste, to w gruncie rzeczy są uwielbiane przez większość dzieci.

Dyplom dla odważnego pacjenta

Dla dzielnych małych pacjentów sprawdzą się również imienne dyplomy. Dziecko poczuje się wtedy wyróżnione. Można też połączyć naklejki z dyplomem, że gdy pacjent zbierze wszystkie naklejki, to otrzyma dyplom (co będzie równoznaczne z zakończeniem leczenia).