Wytrzymałość kół łańcuchowych

Jest dziedzina techniki, w której postęp tak jakby się zatrzymał – to napęd. Mimo, iż powstają coraz to nowsze silniki, ostatnio również elektryczne, wciąż do przenoszenia napędu wykorzystuje się łańcuchy i koła łańcuchowe. Dlaczego tak się dzieje?

Koła łańcuchowe są wytrzymałe i ekonomiczne

Koła łańcuchowe w przeciwieństwie do innych rozwiązań są niezwykle trwałe. Oczywiście dużo zależy od wykorzystanego materiału. Tak czy owak, tradycyjne koło żeliwne może przenieść znaczne obciążenia bez ryzyka uszkodzenia. Jest naturalnym, że razem z kołami zębatymi stosuje się coś, co o te zęby może się zaczepić – łańcuch.

Dlaczego łańcuch?

Łańcuchy mają sporo wad – trzeba je regularnie smarować, a pod wpływem większego obciążenia lub zużycia mogą się zerwać. Nawet jeśli eksploatacja przebiega bez zakłóceń, to naciągnięty łańcuch będzie nam ścierał zęby. Mimo wszystko jest to najskuteczniejsze, najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Istnieją co prawda (np. w rowerach) rozwiązania na pasek, wał napędowy czy nawet linkę. To pierwsze rozwiązanie ma pewne wady – wymaga specjalnej konstrukcji ramy. Chociaż rzeczywiście, jest czasem wykorzystywane w samochodach. Drugie jest ciężkie i drogie. Trzecie – lekkie, ale wciąż zbyt trudne technicznie do zrealizowania (linka się szybko naciąga). A zatem łańcuch w połączeniu z kołami zębatymi pozostają wciąż najodpowiedniejszym rozwiązaniem.

Obliczenia wytrzymałościowe

Aby dowiedzieć się, jakiego typu materiał powinien zostać wykorzystany do produkcji koła zębatego, musimy dokonać pewnego oszacowania. Niestety, nie istnieje żaden prosty wzór matematycznych, który mógłby coś podpowiedzieć – uniemożliwia to złożoność zjawisk zachodzących podczas mechaniki zazębiania.

Istnieją pewne modele komputerowe, które uwzględniają szereg parametrów pracy przekładni, takich jak:

  • Przenoszona moc
  • Tempo obrotu kół
  • Rodzaj przełożenia
  • Wielkość kół
  • Liczba zębów
  • Rodzaj smarowania
  • Sposób chłodzenia

Pozwala to określić minimalne, zalecane parametry zęba. Tak czy owak lepiej skonsultować się ze specjalistami ze strony http://www.kolalancuchowe24.pl, którzy podpowiedzą nam, jakie koła zębate będą najlepsze dla naszej maszyny.

Podsumowanie

Mimo, że koła łańcuchowe nie są idealnym rozwiązaniem, do tej pory nie wymyślone lepszego sposobu przenoszenia napędu. Pozostaje nam mieć nadzieję, że materiały wykorzystywane do produkcji kół zębatych łańcuchowych będą coraz trwalsze i pozwolą na długotrwałą eksploatację bez żadnych problemów.