Silny stres a prawo Yerkesa-Dodsona

Prawo yerkesa dodsona

Wszyscy znamy emocje związane z publicznym wystąpieniem. Konferencja naukowa, przywołanie do tablicy czy chociażby przedstawienie wyników na forum grupy – to wszystko bodźce stresowe. Stres jest jednak niezbędnym motywatorem, który ułatwia nam przełamywanie wewnętrznych barier i wyjście ze strefy komfortu.

Okazuje się jednak, że stres może być zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niski. Ogólnie, będziemy mówić o poziomie pobudzenia i o stopniu trudności wykonania zadania.

Pobudzenie a jakość wykonania

Zgodnie z prawem Yerkesa i Dodsona, jeżeli mamy zrealizować trudne przedsięwzięcie, to optymalny poziom pobudzenia jest niższy niż w przypadku zadań łatwych. Czym jest owe prawo? Wszystko zaczęło się w 1908 roku, kiedy to został opublikowany artykuł owych badaczy, opisujący eksperyment na myszach.

Badacze próbowali nauczyć mysz, aby od razu po włożeniu jej do skrzynki wybierała białą komorę. Jeśli weszła do złej komory, była rażona prądem. Test był prowadzony raz dziennie, aż w końcu mysz się nauczyła i wybierała już tylko właściwą, białą komorę. Badanie było zróżnicowane, np. pudełka nie musiały być czarno białe, ale mogły być szaro biało albo wręcz delikatnie tylko różniące się kolorem. Podobnie poziom szoku elektrycznego (pobudzenia) był zróżnicowany.

Okazało się, że mysz uczyła się tym szybciej, im większa była jasność komór oraz, że zależność między poziomem prądu a szybkością uczenia była związana ze stopniem trudności zadania (zróżnicowaniem kolorów pudełek).

Prawo_yorkesa_dotsona
Prawo_yorkesa_dotsona

 

Co daje znajomość prawa Yerkesa-Dodsona?

Znajomość prawa Yerkesa-Dodsona pozwala efektywniej zaplanować swoją pracę i lepiej uświadamiać sobie, dlaczego pewne czynności przychodzą nam z trudem, a dlaczego inne są łatwe. A zatem ma znaczenie z punktu widzenia działań edukacyjnych, co zostało zresztą opisane na stronie kursów dla moderatorów i coachów: https://moderator.edu.pl/jak-to-z-prawem-yerkesa-dodsona-bylo . Szkoła ta stosuje szkolenia w oparciu o dowody (evidence based) i posiada szeroką wiedzę dotyczącą kompetencji miękkich.

Podsumowanie

W dzisiejszym świecie nie da się całkowicie oderwać od bodźców stresowych. Powinniśmy mieć jednak świadomość, że w umiarkowanym stopniu jest on jak najbardziej pożądany. Umożliwia nam rozwój oraz pozwala nam przełamywać własne ograniczenia. Pamiętajmy jednak, aby nie stresować się zbyt mocno, bo wówczas jakość wykonywanych przez nas zadań będzie spadała.