Podstawowe parametry oscyloskopu – to warto wiedzieć

Szukasz firmy, która przeprowadzi dla Ciebie pomiary oscyloskopowe, ale nie wiesz na co zwrócić uwagę? Zastanawiasz się gdzie warto przeprowadzić pomiary oscyloskopowe? Przygotowaliśmy artykuł w którym zdradzamy jakie podstawowe parametry powinien mieć każdy oscyloskop, aby przeprowadzone testy podawały rzetelne informacje.

Pasmo przenoszenia – podstawowy parametr

Pomiary oscyloskopowe na oscyloskopie

Oscyloskop to niezbędne urządzenie, które pozwala wykryć usterki sprzętów elektronicznych czy też elektrotechnicznych w laboratoriach. Jego podstawowym parametrem jest pasmo przenoszenia, ponieważ określa częstotliwość przy której charakterystyka amplitudowa toru maleje o 3dB. Rekomenduje się, aby pasmo przenoszenia dla sygnałów cyfrowych było co najmniej pięciokrotnie większe od największej częstotliwości taktowania zegara w weryfikowanym obwodzie.
Dla sygnałów analogowych wystarczy, aby pasmo oscyloskopu było trzy razy większe od częstotliwości sprawdzanego obwodu.

Częstotliwość próbkowania i wielkość pamięci

Częstotliwość próbkowania oznacza maksymalną częstotliwość zbierania próbek.
Z kolei wielkość pamięci umożliwia rejestrację krótkich lub bardzo szybkich sygnałów. Parametr ten podawany jest w jednostkach: Kpts lub Mpts – może być przełączany automatycznie lub przez użytkownika. Przykładem firmy, która spełnia podstawowe parametry jest firma W2, ponieważ od wielu lat przeprowadza w prawidłowo wyposażonym laboratorium badania z zakresu elektroniki profesjonalnej. Jeśli chcesz sprawdzić szczegóły, wejdź na stronę podlinkowaną poniżej:
http://www.w2.bydgoszcz.pl/oferta/badania-inzynierskie/pomiary-parametrow-elektrycznych-pomiary-oscyloskopowe-2/pomiary-parametrow-elektrycznych-pomiary-oscyloskopowe/

Sposoby wyzwalania oraz liczba kanałów pomiarowych

Sposoby wyzwalania określają warunek, który aktywuje rejestrację próbek sygnału. Dzięki wyzwalaniu akwizycja kolejnych fragmentów przebiegu jest zsynchronizowana. Z kolei liczba kanałów pomiarowych informuje nas ile sygnałów w tym samym czasie będzie można obserwować i porównywać między sobą. Dlatego oscyloskopy z co najmniej dwoma kanałami są obecnie standardem.

Wyżej wymienione elementy są kluczem do sukcesu prawidłowo przeprowadzonych badań oscyloskopowych. Co też przekłada się na zwiększoną żywotność badanych maszyn.