Śrutownica do metalu – rodzaje urządzeń do oczyszczania metalu

Obróbka strumieniowo-ścierna jest najpopularniejszym obecnie sposobem oczyszczania powierzchni metalowych z aluminium, żeliwa, stali a także metali nieżelaznych oraz stopów. Obróbka strumieniowo ścierna to metoda opierająca się na wyrzucaniu na oczyszczaną powierzchnię śrutu (fachowo nazywanego ścierniwem) pod bardzo dużym ciśnieniem. Ciśnienie to nadaje odłamkom ścierniwa dużej prędkości i siły kinetycznej, która w kontakcie z oczyszczaną powierzchnię usuwa z niej rdzę, zastałą masę formierską oraz stare powłoki malarskie. Z tego artykułu dowiesz się jakie urządzenia wykorzystywane są do oczyszczania powierzchni metalowych w różnych branżach.

Śrutownica do metalu – co to i jakie ma zastosowanie?

Śrutownica do metalu to urządzenie wyrzucające z siebie, pod dużym ciśnieniem, ścierniwo. Na rynku spotkać się można ze śrutownicami komorowymi, taśmowymi i ręcznymi. Każda z nich pozwala na efektywne i wydajne oczyszczanie powierzchni metalowych jednak nie wszystkie z nich sprawdzą się przy określonych kształtach i materiałach oczyszczanych elementów. Śrutownica do metalu ręczna świetnie sprawdza się na przykład w branży motoryzacyjnej oraz budowlanej, okazuje się być jednak bardzo nieefektywną podczas obróbki prefabrykatów konstrukcji stalowych (wynika to z konieczności obsługi ręcznej podczas gdy element mógłby zostać oczyszczony przez zautomatyzowaną śrutownicę przelotową). W zależności od branży i jej potrzeb dostępne są różne rodzaje śrutownic do metalu.

Rodzaje śrutownic do metalu

Śrutownica do metalu jest urządzeniem wykorzystywanym w branżach takich jak: mechanika, gazownictwo, czy kolejnictwo. Wyróżnić można przynajmniej 4 rodzaje tego urządzenia, Konstrukcja śrutownic wirnikowych opiera się na napędzanym mechanicznie, obrotowym stole, w którego centrum umieszczany jest poddawany oczyszczaniu przedmiot. Śrutownice zawieszkowe wyróżniają się specjalnymi hakami obrotowymi, na których wieszane są oczyszczane elementy – wprawiane w ruch kołowy haki pozwalają na efektywne oczyszczenie ich z wszystkich stron. Wyjątkową dokładnością cechują się natomiast śrutownice wsadowo-nieckowe, których precyzja zależna jest od ustawionego kąta i kierunku działania wachlarza śrutu. Śrutownicami do metalu są również śrutownice przelotowe oraz komory śrutownicze.

Śrutownica do metalu – konserwacja i serwisowanie z Metaltech Serwis

Metaltech Serwis to zakład przemysłowy zajmujący się obróbką metali a także serwisowaniem, modernizacją i naprawą linii odlewniczych wraz z urządzeniami przemysłowymi poddawanymi intensywnej eksploatacji i przez to narażonymi na awarie oraz podatnymi na uszkodzenia mechaniczne. Metaltech Serwis to również dystrybutor części zamiennych do urządzeń przemysłowych oraz firma działająca w zgodzie z ideałami zakładu przemysłu ciężkiego Technical Nowa Sól. Poznaj zespół Metaltech Serwis na stronie https://metaltech-serwis.pl/?mod=41 i skorzystaj z usług specjalisty!