Problemy ze snem? Poznaj główne przyczyny bezsenności

Problemy ze snem mogą pojawić się w każdym momencie życia. Zaburzenia snu to wszelkiego rodzaju problemy związane z trudnościami w zasypianiu, które powodują dyskomfort i wpływają na codzienne funkcjonowanie. Mogą one dotyczyć ludzi w każdym wieku i mogą być spowodowane przez wiele czynników. Najważniejsze  to podjąć w porę odpowiednią profilaktykę by nie dopuścić do bezsenności przewlekłej.

Zaburzenia snu – podstawowe przyczyny

Istnieje wiele przyczyn zaburzeń snu. Niektóre z najczęstszych przyczyn to między innymi towarzyszący w naszym życiu stres i niepokój, zmiana czasu snu, niezdrowy styl życia. Bardzo często przyczynami zaburzeń snu są również czynniki środowiskowe: nadmierny hałas, jasne światło, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w pomieszczeniu – to wszystko może mieć realny wpływ na sen.

Jak radzić sobie z zaburzeniami snu?

Pomysłów na to jak radzić sobie z bezsennością jest wiele. Najważniejsze to wdrożyć rozwiązanie indywidualne do naszych potrzeb. Jeśli nasze problemy ze snem powoduje nadmierny hałas zainwestujmy w stopery do spania, jeśli przyczyną naszych zaburzeń snu jest chroniczny stres zacznijmy stosować techniki relaksacyjne.

Masz zaburzenia snu? Skonsultuj się ze specjalistą

Zaburzenia snu mogą być leczone przez różnych specjalistów, w zależności od rodzaju problemu ze snem i jego przyczyn. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza rodzinnego który przeprowadzi wstępną konsultację i skieruje na dalsze badania. Można również skorzystać z porady specjalisty medycyny snu, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń snu. Pomocna będzie również opinia specjalisty od chorób układu oddechowego. W przypadku bezdechu sennego, specjalista od chorób układu oddechowego może przeprowadzić badanie, aby określić czy przyczyną zaburzenia snu są problemu układu oddechowego.

W diagnostyce zaburzenia snu pomocne okazują się również badania poligraficzne. Szczegóły dotyczące tego jak przebiega takie badanie znajdziesz na stronie https://zaburzeniasnu.info/zaburzenia-snu/