Kilka pomysłów do wykorzystania podczas projektowania ogrodu

Mając ogród nie można nie wykorzystać tej przestrzeni. Warto ją pieczołowicie zaprojektować. W artykule tym znajdziecie kilka wskazówek jak stworzyć przestrzeń na dworze.

Zaplanuj miejsce na trawnik

Spójrz przez okno na swój ogród, największy element to zapewne trawnik. Jeżeli jest zadbany będzie stanowił doskonały punkt wyjścia do dalszej aranżacji. Twój kawałek trawnika to nie musi to być prostokąt! Spróbuj owalu, koła, kwadratu.

Im więcej kwietników, tym lepiej

Wykorzystanie kwietników sprawia, że można umieścić mniejsze rośliny z przodu, a wyższe za nimi. Takie rozwiązanie sprawdzi się nawet w przypadku małego ogrodu. Poza tym nadaje trójwymiarowości i wprowadza akcenty kwiatowe na rożnych wysokościach.

Kształtowanie ścieżek nadaje wyrazu

Sposób układania nawierzchni i jej kolor stanowią mocny akcent podczas projektowania dla całego ogrodu. Na przykład, szary lub biały kamień ułożony w przypadkowym wzorze może stanowić punkt wyjścia dla wprowadzenia francuskiego stylu w ogrodzie. Czarna lub srebrna kostka ułożona w regularny wzór stworzy idealne tło dla eleganckiego i nowoczesnego systemu. Natomiast płowy lub złoty kamień ułożony w losowy wzór tworzy wrażenie angielskiego krajobrazu.

Dopasuj kolor roślin do koloru i materiału ścieżki

Szary lub biały kamień wygląda wspaniale z fioletowymi i białymi kwiatami. Czarno-srebrna kostka wygląda niesamowicie w połączeniu z intensywnymi kolorami, takimi jak czerwony, pomarańczowy i żółty. Złoty lub beżowy kamień wygląda estetycznie z kwiatami, które mają delikatne odcienie – różowy, lawendowy i kredowy czy żółty.

Rozplanuj zasadzenie poszczególnych roślin

Najlepsze projekty zaczynają się od roślin zielonych, które stanowią tło dla kwitnących roślin. Używaj więc zimozielonych krzewów na końcu każdej granicy i jako swoistą interpunkcję po drodze, między poszczególnymi kolorowymi rabatkami, aby je odgrodzić od siebie. Zimozielone rośliny obejmują małe krzewy lub duże rośliny wiecznie zielone, na przykład tuje czy świerki. Po uzyskaniu tej zielonej ramy wypełnij luki ładnymi roślinami kwitnącymi. Staraj się trzymać tylko pięciu lub sześciu różnych typów i układaj je w powtarzające się wzory, aby uzyskać skoordynowany i harmonijny efekt.

Nie ograniczaj miejsca do siedzenia

Planując swój ogród, jeśli myślisz o stole, zastanów się, jakiej przestrzeni potrzebujesz, i pozwól, aby każda osoba mogła usiąść wygodnie i odsunąć krzesło, nie uderzając w nic. Wszystko to zajmuje znacznie więcej miejsca, niż mogłoby się wydawać, ale spokojnie dostępne są różnej wielkości meble chociażby meble technorattan. Inspiracji odnośnie do wyboru mebli ogrodowych możecie szukać na stronie https://www.belgiardino.pl/