Podstawowe informacje na temat zaworów instalacyjnych

Zawory

Przyjrzyjmy się bliżej najpierw temu, czym tak właściwie są zawory. To urządzenia, które na co dzień wykorzystuje się do blokowania bądź otwierania otworów i wylotów, przez które mają przepływać różnego rodzaju media. Przez instalacje mogą przepływać różnego rodzaju ciecze i gazy. Zawory o różnych właściwościach i zastosowaniach można znaleźć na: http://www.zawory.com.pl/.

Rodzaje

Zawory możemy podzielić na kulowe i tłokowe. To główny podział. Zawory kulowe stanowią dziś najpopularniejsze rozwiązanie w wielu przypadkach, które wykorzystuje się w gałęziach szeroko pojmowanego przemysłu. Zawory kulowe posiadają wewnątrz obrotową kulę ze specjalnym wydrążeniem. Kiedy obracamy kurkiem kula obraca się, przez co medium może przedostać się przez przelot, albo na odwrót – jego droga zostaje zablokowana. Natomiast zawory tłokowe nie posiadają kuli a wysuwany tłok, który otwiera lub zamyka przepływ. Zawory kulowe według powszechnej opinii są popularniejsze.

Zawory kulowe – podział

Zawory kulowe możemy umieścić w kilku grupach biorąc pod uwagę różne parametry. Wśród tych właściwości możemy między innymi wymienić zastosowanie czy przeznaczenie tychże urządzeń. Takim sposobem możemy wyróżnić zawory zamykające, zwrotne, bezpieczeństwa, regulacyjne czy rozdzielcze. Biorąc pod uwagę przekrój otworu i rodzaj ruchu zwieradła, mamy do czynienia z zaworami membranowymi, wzniosowymi, przykrywającymi, zasuwowymi, iglicowymi, kurkowymi czy zaslaniającymi i z zaworami z specjalnymi klapami.

Zastosowanie

Wszystkie zawory, a głównie właśnie te kulowe, znajdują zastosowanie w różnych działach przemysłowych, a także i w domach mieszkalnych. Gdzie dokładnie? Oczywiście w instalacjach gazowych czy hydraulicznych. W przemyśle można je znaleźć w firmach i przedsiębiorstwach, również w instalacjach, ale i takich, które zajmują się przepływem substancji spożywczych, w szpitalach powietrza i tlenu, a w innych miejscach pomagają transportować szkodliwe chemikalia, np. z oczyszczalni.