Niezbędne elementy każdego ogrodu zimowego

Ogród zimowy Expert

Późną jesienią i zimą tęsknimy za wypoczynkiem na zewnątrz. Brakuje nam bliskości z naturą, ciepłych promieni słonecznych na skórze i świeżego oraz rześkiego powietrza ranem. Istnieje jednak rozwiązanie, które choć w niewielkiej części pozwoli nam nie myśleć o nieprzyjemnej pogodzie za oknem: to ogród zimowy – niewielki, przydomowy raj. Przeszklona konstrukcja w ciągu dnia pozwoli nam przebywać w naturalnym świetle, nocą zaś umożliwi oglądanie gwiazd w ciepłym pomieszczeniu. Ogród zimowy to także bliski kontakt z ulubionymi roślinami. O czym powinniśmy pamiętać projektując swój wymarzony ogród zimowy?   

Podstawowe informacje

Ogrody zimowe powinniśmy budować najwcześniej wiosną. Możemy zabudować werandę, ale również i zdecydować się na całkowicie nowy budynek z fundamentami. Ogrody zimowe mogą przylegać bezpośrednio do zewnętrznej ściany, być umieszczone na narożniku domu lub we wnęce znajdującej się między ścianami. Zaleca się, aby zabudowa była zlokalizowana na południowym-zachodzie bądź południowym-wschodzie, dzięki czemu zarówno domownicy, jak i rośliny, będą mogli w ciągu dnia korzystać ze słońca, ale i zacienienia. Takie warunki są wręcz idealne.  

Niezbędne elementy

Jeśli chodzi o elementy, jakie powinien posiadać każdy ogród zimowy, są nimi markizy lub rolety, które mają chronić przed zbyt wysokimi temperaturami. W takich zabudowach temperatura może sięgać nawet ponad 50 stopni Celsjusza, tak więc zasłanianie szklanych ścian jest więc niezbędne! Jeśli chcemy cieszyć się ogrodem przez cały rok albo planujemy zbudować oranżerię – musimy pamiętać o ogrzewaniu. Nie bez znaczenia są również fundamenty. To podpora całej konstrukcji, muszą więc być bardzo wytrzymałe. Należy pamiętać, że maksymalne obciążenie fundamentów musi uwzględniać także ciężar śniegu i siłę wiatru. Kolejnym ważnym aspektem jest izolacja termiczna oraz ochrona przed występowaniem wilgoci. Wcześniej powinniśmy pomyśleć również o podłożu – możemy wykorzystać do niego płyty betonowe, drewno, deski kompozytowe i nie tylko. Jeśli chodzi o samą konstrukcję, najlepiej postawić na profile wykonane z aluminium, posiadają one wiele zalet, takich jak niska waga, duża wytrzymałość i odporność na różne warunki atmosferyczne. Ogrody zimowe składają się również (zwykle) ze szklanych ścian, które umożliwiają nam bliskość z naturą. Więcej informacji na temat ogrodów zimowych i oranżerii znajdziemy na: http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/