Elewacja domu – na co się zdecydować?

cegła

Postawienie całego budynku mieszkalnego i oddanie go do użytku to moment, na który czekają wszyscy domownicy. Jednak warto jest także zainwestować w konkretną elewacje domu. Architektura w polskich miastach i wsiach nie zadowala oka, ale coś powoli rusza do przodu. Świadomość o zaprezentowaniu fasady budynku w jak najlepszym świetle staje się ostatnio zauważalna, czego 20 lat temu nie można było powiedzieć. Nowoczesne rozwiązania, na przemian wymieszane ze starymi materiałami budowlanymi, które ludzkość zna od tysięcy lat. To idealny sposób na dopełnienie całej inwestycji. Jakie elewacje są aktualnie na topie? I jakie środki pomogą nam w utrzymaniu lica budynku w jak najlepszej kondycji przez długie lata? Przekonajcie się sami.

 

 

Najciekawsze rozwiązania dekoracyjne dla elewacji

 

Cegła/klinkier – ostatnimi laty powracający do łask materiał budowlany staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem elewacyjnym budynków. Istnieje wiele kolorów, co daje nam szeroki wachlarz możliwości. Jest również wykorzystywane we wnętrzach budynków jako pełnowymiarowy kamień ozdobny.

 

Drewno – drewniane chatki kojarzą nam się głównie z architekturą góralskich domków, jednakże wykorzystanie drewna to nowy wyznacznik mody. Drewno nie jest wykładane na całej fasadzie budynków, jest to tylko akcentowane w najbardziej widocznym miejscu. Ponadto może być wykorzystane jako materiał budulcowy dla tarasu przed domem.

 

Beton – surowy charakter tego materiału rzadko kiedy mógł się kojarzyć z ekstrawagancją. Nastały jednak takie czasy, że ta surowość, a zarazem zwyczajność stała się bardzo pożądana na rynku budowlanym. Jest to pewnego rodzaju brutalizm, który w sztuce istnieje już od dziesiątek lat, ale nigdy wcześniej nie był wykorzystywany do architektury mieszkaniowej.

 

beton

 

Impregnat do kamienia i drewna

Posiadanie interesującej elewacji budynku wiąże się także z dodatkową pracą. Materiały typu drewno, cegła czy beton wymagają dodatkowej ochrony. Wyniszczanie tego typu materiałów może potrwać wiele lat, jednakże lepiej jest się zabezpieczyć. Impregnat do kamienia może być najlepszym wyjściem z całej sytuacji. Pielęgnacja kamienia naturalnego może tylko pomóc. Środki chemiczne od HMK to jedne z lepszych preparatów dostosowanych do impregnacji kamienia naturalnego. Impregnat do kamienia od firmy HMK można znaleźć w sklepie z chemią kamieniarską.