Jakie bloki akwarelowe wybrać dla artysty?

blok do akwareli

Technika znana pod nazwą malarstwa akwarelowego nie należy do łatwych – wodniste farby akwarelowe z łatwością rozprowadzają się po papierze jednak z nie większym trudem pozostawiają plamy w momencie, kiedy farba nieopatrznie skapnie z pędzla. Malarstwo akwarelowe wymaga wysokiej jakości papieru, który zaoferować mogą jedynie bloki akwarelowe przeznaczone do tej techniki. Dowiedz się jakie bloki akwarelowe wybrać dla artysty, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z farbami akwarelowymi, a jakie dla doświadczonego malarza.

Bloki akwarelowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Bloki akwarelowe dostępne są w ofercie niemal każdego sklepu plastycznego i malarskiego – różnią się one między sobą różnymi parametrami w związku z czym nie wszędzie znajdziesz blok akwarelowy, którego szukasz. Czym róznią się między sobą bloki akwarelowe? Pierwszym, najbardziej zauważalnym, aspektem jest oczywiście rozmiar – bloki akwarelowe dostępne są w najróżniejszych formatach jednak do najpopularniejszych należą zdecydowanie bloki akwarelowe A4 i A3. Drugim aspektem równie, a nawet bardziej, istotnym jest grubość, która cechuje blok akwarelowy. Ta określona jest za pomocą współczynnika nazywanego gramaturą – określa ona tak grubość kartek, jak i ich odporność na kontakt z wodą. Im wyższa gramatura tym blok akwarelowy jest mniej podatny na negatywny wpływ wody (rozmakanie, rozwarstwianie się, gniecenie się pod wpływem wody).

Blok akwarelowy – gramatura, która jest warta uwagi

Bloki akwarelowe dostępne są w różnej gramaturze – przekłada się to na przykład na niższą cenę bloków o niższej gramaturze i wyższą tych o wysokiej. Blok akwarelowy do malowania farbami wodnymi, którymi są akwarele, powinien mieć gramaturę oscylującą w granicach 300g – dlaczego? Blok akwarelowy o gramaturze 300g gwarantuje wystarczającą grubość uniemożliwiającą wygniecenie się dzieła pod wpływem farb a także charakteryzuje się doskonałą fakturą, która odgrywa niezwykle duże znaczenie po wyschnięciu dzieła. Warto zwrócić uwagę na to, że bloki akwarelowe występują w różnych wariantach w zakresie materiałów, z których zostały wykonane – co poniektóre wykonane są z czystej bawełny. Są one zdecydowanie najdroższe jednak oferują fenomenalne efekty końcowe, dlatego szczególnie rekomendowane są one profesjonalnym artystom.

Gdzie kupić blok do akwareli?

Jak zostało już wcześniej wspomniane bloki akwarelowe dostępne są w ofercie każdego sklepu plastycznego i malarskiego jednak nie w każdym z nich znajduje się tak szeroki asortyment jak w internetowym sklepie plastycznym Gwasz. Każdy blok do akwareli oferowany przez sklep Gwasz charakteryzuje wysoka jakość i wykonanie przez rzetelne, cieszące się uznaniem artystów marki. Sprawdź ofertę Gwasza na stronie https://www.gwasz.com/papiery-i-bloki/bloki-akwarelowe-3 i już dziś wybierz odpowiedni blok do akwareli!