Opiekunka osób starszych – czy to zawód dla Ciebie?

Panie, które decydują się zostać opiekunkami osób starszych bardzo łatwo i szybko mogą dostać pracę za granicą – w Niemczech czy Szwajcarii – z bardzo atrakcyjnym wynagrodzeniem. Z tego też powodu wiele kobiet wybiera ten zawód, ale nie każdy nada się do wykonywania takich obowiązków.  Jaka jest idealna kandydatka na to stanowisko? Kto poradzi sobie z taką odpowiedzialnością?

Opiekunka

Starsze osoby, które z jakiegoś powodu nie mogą same o siebie zadbać (podeszły wiek, choroby, niepełnosprawność), mogą potrzebować opieki i wsparcia w codziennych i jak najbardziej podstawowych czynnościach. Dlaczego tak się dzieje? Zmienił się model rodziny, coraz rzadziej mamy do czynienia z modelem wielopokoleniowej rodziny, w której to dzieci a następnie wnuki zajmują się najstarszymi osobami przebywającymi w domu. Dziś bardzo często starsze i schorowane osoby mieszkają same. Z tego też powodu pojawia się coraz więcej ofert dla opiekunek osób starszych, które dzięki swoim kwalifikacjom i wieloletniemu doświadczeniu będą w stanie pomóc seniorom podczas wykonywania codziennych czynności, a także i być ich towarzyszami. Europejskie społeczeństwo starzeje się, co oznacza, że stale przybywa ilość osób starszych, więc będzie również większe zapotrzebowanie na opiekę, głównie na zachodzie w takich krajach jak Wielka Brytania, Holandia, Austria czy Niemcy. Obywatele Polski bardzo często emigrują w celach zarobkowych właśnie do tych krajów. Stanowisko opiekuna lub opiekunki osób starszych wydaje się interesujące, zważywszy, że wynagrodzenie najczęściej wynosi 3-4 razy więcej niż w kraju nad Wisłą. Sprawia to, że łatwo odłożyć i przesłać swojej rodzinie w Polsce. A jak wygląda dzień pracy takiej opiekunki? Czy każdy może nią zostać?

Predyspozycje i obowiązki

Zastanawiając się nad podjęciem pracy w Niemczech należy w jakimś stopniu znać język, aby móc się porozumieć ze swoim podopiecznym oraz z np. osobami zatrudnionymi w sklepie. Do podjęcia pracy nie jest wymagany język biegły, a jedynie jego komunikacyjne znajomość. Czasem opiekunki, które nie czują się pewnie ze swoimi umiejętnościami mogą być przydzielane do polskich rodzin, które od lat przebywają w Niemczech. Opieka nad seniorem to nie tylko wyręczanie go w zbyt trudnych zadaniach czy porozumiewanie się, ale również i aktywizacja, czyli skłanianie, aby samodzielnie robił pewne rzeczy, by jak najdłużej pozostał sprawny fizycznie i psychicznie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na: https://caringpersonnel.pl/opiekunka-niemcy/.