Uszczelki gumowe – Twój sprzymierzeniec w wielu sytuacjach

O uszczelkach przypominamy sobie zwykle, gdy są już na granicy wytrzymałości. Kapiący kran, nieszczelna rura – to najczęstsze sytuacje, gdy uświadamiamy sobie, jak ważną rolę pełnią uszczelki gumowe. Czy jednak aby na pewno uszczelkom poświęcamy odpowiednio dużo uwagi. Co warto wiedzieć o tych małych, lecz jednocześnie wielkich częściach?

Rodzaje uszczelek gumowych

Uszczelki gumowe mają za zadanie uszczelnić daną instalację, czyli zniwelować ryzyko wycieku substancji przepływającej wewnątrz – najczęściej wody. Uszczelki spotykamy zatem nie tylko w kranach, czy też kaloryferach, ale we wszelkich instalacjach wodno-kanalizacyjnych oraz centralnego ogrzewania. Uszczelki gumowe wykorzystywane są również w szeroko rozumianym przemyśle, również w tym spożywczym. Jako iż uszczelki gumowe często mają kontakt nie tylko z wodą pitną ale również z pożywieniem, muszą być one wytworzone z bezpiecznych dla zdrowia i życia materiałów. Do produkcji uszczelek gumowych wykorzystuje się kilka gatunków gumy – w zależności od ich ostatecznego zastosowania. Przykładowo:
– do kontaktu z żywnością (NR-L)
– do kontaktu z olejami (NBR)
– do kontaktu z wodą pitną (EPDM)
– do kontaktu z wodą nienadającą się do spożywania (SBR)
Odpowiedni dobór uszczelki gumowej zagwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale również jej odpowiednią trwałość, wytrzymałość oraz szczelność.

 

Uszczelki gumowe w użytku domowym

Uszczelki gumowe, które wykorzystujemy na domowy użytek, wykonane są najczęściej z płyty SBR. Ich celem jest zabezpieczenie instalacji wod-kan oraz niedopuszczenie do wycieku wody, a tym samym zalania mieszkania. Mało kto z nas zaprząta sobie głowę odpowiednią pielęgnacją uszczelek gumowych, a to spory błąd. Regularna kontrola ich stanu, a także ich konserwacja sprawi, że będą one miały zwiększoną żywotność, a tym samym nie będzie potrzeby ich wymieniać na nowe. Przykładowo uszczelki montowane w oknach warto regularnie natłuszczać (np. podczas mycia okien), aby odpowiednio przylegały do okna i je zabezpieczały. W przypadku regularnego sprawdzania oraz czyszczenia uszczelek stosowanych w kranach, możemy zweryfikować ich stan i w przypadku uszkodzeń wymienić je jak najszybciej na nowy model. Dzięki temu unikniemy denerwującego kapania, a nawet groźnego zalania łazienki czy też kuchni. Ponadto uszczelki stosowane w kranach warto co jakiś czas wyczyścić, aby nie zbierał się na nic brud – takie działanie również zwiększy ich żywotność.

Uszczelki gumowe – gdzie kupić?

Uszczelki można kupić tak naprawdę w każdym sklepie ze sprzętem budowlanym oraz elementami do domu. Warto jednak zwrócić uwagę na ich producenta. Wybierajmy uszczelki gumowe wyprodukowane przez sprawdzone firmy, które do ich produkcji stosują gumę najwyższej jakości. Świetne produkty oferuje firma Admet (http://www.admet.com.pl/) – ich uszczelkami naprawdę warto się zainteresować.