Terapia zajęciowa dla osób niepełnosprawnych

Zajęcia terapeutyczne

Jedną z form rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest terapia zajęciowa. Na tego typu spotkaniach bierze się udział w warsztatach ruchowych, artystycznych czy integracyjnych. W ten sposób można pozytywnie wpłynąć na psychikę osób z dysfunkcjami, dzięki terapii mogą oni na jakiś czas zapomnieć o własnych ograniczeniach, a także rozwija się u nich poczucie własnej wartości i wrażliwość. Tego rodzaju warsztaty pomagają również w przystosowaniu się do życia w społeczeństwie. 

Zalety terapii

Różnego rodzaju terapie zajęciowe sprawiają, że osoby niepełnosprawne, zarówno fizycznie i intelektualnie, mogą lepiej funkcjonować w społeczeństwie, a także i życiu codziennym oraz zawodowym. Takie zajęcia mają charakter artystyczny bądź ruchowy. Zazwyczaj odbywają się w szpitalach, centrach rehabilitacji, ośrodkach dla niepełnosprawnych czy domach opieki społecznej. Prowadzą je specjaliści, którzy nad wszystkim czuwają. Jakie są korzyści płynące z udziału w takiej terapii? Przede wszystkim zwiększa się samodzielność osoby niepełnosprawnej (sprawniej wykonuje codzienne czynności), jest przygotowana do pracy zawodowej, poprawia się jej stan fizyczny, jest bardziej spokojna, nie myśli o chorobie i swoich ograniczeniach, poprawia swoje umiejętności interpersonalne,a także rozwija swoje pasje.

Rodzaje terapii

Jeśli chodzi o główne typy terapii zajęciowych, mamy do wyboru między innymi ergoterapię, czyli terapię, która wymaga pracy manualnej, należą do tego malarstwo, ogrodnictwo, tkactwo, rzeźbienie, krawiectwo czy wikliniarstwo; arteterapię, która polega na szeroko pojętej sztuce: muzyce, teatrze, tańcu czy książkach; estetoterapię, polegającą na kontakcie z pięknymi przedmiotami i pięknym otoczeniem (chodzenie brzegiem morza, spacery po lesie, wyjścia do muzeum), kinezyterapię, czyli terapię przez ruch – taniec i spacery, gry zespołowe i gimnastyka; socjoterapię, która polega na zabawie i grach wśród uczestników oraz inne zajęcia, jakie mają na celu pomóc rozwijać umiejętności interpersonalne; a także wszelkie zajęcia relaksacyjne, podczas których stosuje się różne techniki relaksacyjne. Takie spotkania mają na celu złagodzić napięcie nerwowe, uspokoić uczestnika, sprawić, aby nie był zestresowany, co pozytywnie wpływa na depresję czy stany lękowe. 

Aktywizacja niepełnosprawnych

Nie od dziś wiadomo jak aktywizacja osób starszych i niepełnosprawnych jest istotna, aby mogli oni sprawnie i właściwie funkcjonować na wielu płaszczyznach. Nie należy jednak polegać wyłącznie na terapii zajęciowych, niepełnosprawny powinien starać się być jak najbardziej samodzielny. Warto również zabierać go na zewnątrz i zachęcać do spacerów, jeśli nasz podopieczny ma kłopoty z poruszaniem się, najlepiej zainwestować w windę dla niepełnosprawnych – https://www.platformy-przyschodowe.pl/winda-schodowa. Winda dla niepełnosprawnych pomaga pomagać liczne bariery architektoniczne, między innymi takie jak schody, dzięki czemu nawet osoba poruszające się na wózku może bez problemu opuścić mieszkanie i pobyć na zewnątrz, nie musząc zbytnio polegać na innych osobach.