Specjalny monitor dla grafika i… fotografa

Niewielu pasjonatów fotografii zdaje sobie sprawę z tego, że zakup aparatu z dobrą matrycą i wysokiej jakości obiektywów to niestety nie wszystko, w co powinno się zainwestować. Graficy do swojej pracy używają specjalistycznych monitorów, dokładnie takie same powinni stosować również fotografowie.

Monitor dla fotografa

Monitor, a nawet komputer, z jakiego korzystają graficy i fotografowie na co dzień ma ogromny wpływ podczas obróbki zdjęć i wykonywania grafik. Przyjrzyjmy się nieco bliżej różnicom, jakie występują między zwykłym, standardowym monitorem, jaki można kupić w każdym sklepie z elektroniką, a profesjonalnym ekranem dla specjalistów od grafiki i zdjęć.

Standardowy ekran

Tradycyjny monitor, jaki można spotkać przede wszystkim w biurach, szkołach, zwykłych domach, albo i ekran typowego laptopa w pewnym stopniu przekłamują wyświetlany obraz. Niektóre z nich – nawet w bardzo dużym stopniu. Na całej powierzchni ekranu bądź w jego pewnych obszarach może występować dominacja jednej barwy, tak zwana dominanta barwna. Prócz tego można mieć do czynienia także z różnicami jasności np. w centrum monitora i na jego brzegach albo i z różnymi kontrastami. To wszystko sprawia trudności podczas wykonywania nawet najprostszych korekt balansu bieli czy ekspozycji. Jeśli zdecydujemy się na obróbkę zdjęcia nie niskiej jakości ekranie nie zrobimy tego poprawnie, a jedynie poprawimy błędy danego monitora. Nie można nawet właściwie skorygować czarno-białego zdjęcia na takim ekranie. Kontrast, światło i cień, a także balans bieli nigdy nie będą takie, jakie powinny być w rzeczywistości. Wywołanie źle obrobionych zdjęć może tylko zniechęcić do pasji i dalszego rozwoju.

Specjalistyczny monitor dla fotografów

Monitory dla fotografów sprawdzają się doskonale przy każdym rodzaju zdjęć, bez względu na to, czy próbujesz swoich sił wykonując portrety czy jednak skupiasz się na krajobrazach. Kupując taki ekran zainwestuj w sprzęt, który można obrócić w pionie, dzięki czemu obróbka fotografii pionowych będzie łatwiejsza i bardziej komfortowa. Dobrej jakości monitor powinien mieć możliwość poprawnej kalibracji, dzięki czemu będzie odwzorowywać odpowiednio kolory, światło, cienie, kontrast czy balans bieli. Jaki monitor wybrać? Monitory dla fotografów marki Eizo cieszą się powszechnych uznaniem. Można je znaleźć na https://notopstryk.pl/pl/producer/EIZO/78.