Pomysł na aranżacje ogrodu

szklarnia ogrodowa

Ogrody przydomowe są bardzo istotnym elementem miejsca w którym żyjemy na co dzień. otaczanie się zielenią ma zbawienny wpływ na rozładowanie stresu, na relaks, medytację, aktywność fizyczną, towarzyskie spotkania z rodzina i znajomymi. Ogród to także pewne wyzwanie, ponieważ wymaga pielęgnacji, poświęcenia czasu i troski. jednak ten obowiązek może przerodzić się w prawdziwa pasje do upraw, hodowli roślin różnych gatunków, i tych ozdobnych, i tych jadalnych. Ogrodnictwo to interesujący hobby dla osób praktycznie w każdym wieku.

Rośliny, które lubią ciepło

W naszej strefie klimatycznej łatwiej jest hodować i pielęgnować określona grupę roślin, inną trudniej ze względu na dalekie pochodzenie w znacznie cieplejszych rejonach. Nie oznacza to jednak, że nie da się nic z tym zrobić. Jeśli uwielbiasz rośliny egzotyczne, które mają znacznie dłuższy czas wegetacji, jednak nasze naturalne warunki nie są wystarczające, można skorzystać z pomocy szklarni. Dzięki szklarni nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby hodować sobie pomidory, papryki, cytrusy i wiele innych, ciekawych egzotycznych gatunków roślin. Dzięki temu hobby może przerodzić się w prawdziwa pasję.

Szklarnie występują w różnych formach, mogą być różnej wielkości. Od małych form na kilka roślin, po szklarnie przyścienne oferujące podstawową użyteczność, aż do wolnostojących, większych szklarni o kilkunastu, lub kilkudziesięciu metrach powierzchni. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb oraz dostępnego miejsca.

Jak działa szklarnia ogrodowa?

Szklarnia pełni kilka ważnych funkcji. przede wszystkim osłania rośliny przed wiatrem, co ma duże znaczenie przeważnie podczas wietrznej pogody i niższych temperatur. Pozwoli to na zachowanie wyższej temperatury w szklarni niż na zewnątrz. oprócz tego szklarnia nagrzewa się wewnątrz podczas działania promieni słonecznych. Promienie słońca przechodzą do wewnątrz nagrzewają powierzchnię, a szklarnia utrzymuje to ciepło nie pozwalając mu się rozproszyć działaniem wiatru. Dzięki temu możliwe jest pielęgnowanie roślin, które potrzebują wyższej temperatury do wzrostu oraz nie są odporne na niższe temperatury. Szklarnie mogą być dodatkowo ogrzewane podczas sezonu zimowego, dzięki czemu nie będzie konieczności przenoszenia roślin do innych pomieszczeń celem przezimowania.

Szklarnia w ogrodzie to świetny pomysł dla wszystkich właścicieli domków z ogrodem przydomowym, ale także działkowiczów, a nawet mieszkańców bloków. Istnieją specjalne szklarnie przyścienne, które bardzo dobrze sprawdzą się na balkonie czy tarasie.