Pompy ciepła coraz popularniejsze. Gliwice chcą być bardziej EKO.

panele

Odnawialne źródła energii ostatnio są coraz bardziej popularne. Na całym świecie kładzie się coraz większy nacisk na ochronę środowiska. W Europie pojawia się coraz więcej przepisów, które powoli zmuszają nas do zmiany konwencjonalnych źródeł energii na źródła odnawialne. W związku z tym w Polsce zaczęły się pojawiać takie rozwiązania jak chociażby panele fotowoltaiczne czy też pompy ciepła.


Pompy ciepła – Śląsk

W naszym kraju szczególnie na śląsku widać jak szkodliwy wpływ ma na nas korzystanie ze starych systemów pozyskiwania energii, chociażby do celów grzewczych. Smog negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Oczywiście, na jakość powietrza wpływają fabryki, elektrownie, zabudowa wielorodzinna czy ruch drogowy, ale swój wkład mają również budynki jednorodzinne. Ograniczenie spalania paliw stałych chociażby na takich osiedlach realnie wpływa na poprawę jakości powietrza w najbliższym otoczeniu.

Ale oprócz tego dzisiejszy rozwój technologiczny w zakresie odnawialnej energii pozwala nam na pozyskanie wystarczającej ilości ciepła przy małym wkładzie energii początkowej. W przypadku większości pomp,współczynnik wydajności cieplnej wynosi 1:5. Oznacza to, że aby uzyskać np. 5kW energii wystarczy tylko dostarczyć 1kW do urządzenia. Natomiast w przypadku konwencjonalnego ogrzewania stosunek ten wynosi tylko 1:1. W przypadku połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi nasze rachunki mogą spaść nawet do zera.

Dodatkowo możemy uzyskać dotację na wymianę starych systemów grzewczych, chociażby z programu “Czyste Powietrze”. Możemy uzyskać nawet do 37 tysięcy złotych wsparcia. Inwestorom przysługuje również możliwość uzyskania ulgi podatkowej, zwanej ulgą termomodernizacyjną. Może ona sięgnąć nawet do 53 tysięcy złotych.
Chociażby ze względu na te argumenty właściciele domów decydują się na montaż pomp ciepła. Jednym z takich miast na śląsku są Gliwice.

Montaż pomp ciepła w Gliwicach

Gliwice to miasto, które sezonowo zmaga się z wysokim zanieczyszczeniem powietrza. W ostatnim czasie pojawiło się tam wiele nowych domów, a nawet całych osiedli. Oszczędności, zdrowie, środowisko, dotacje oraz wsparcie miasta powoduje, że inwestorzy często decydują się na pompę ciepła. W ostatnich latach producenci zrobili znaczne postępy technologiczne, dzięki czemu dużą popularnością zaczęły cieszyć się powietrzne pompy ciepła. To właśnie takie urządzenia są teraz najczęściej montowane. Te urządzenia nie potrzebują żadnych specjalnych warunków, a jeżeli pompa jest właściwie dobrana w pełni zapewnia nam komfort cieplny.

Warto pamiętać o wygodzie w użytkowaniu pompy ciepła. Tutaj nie musimy niczego rozpalać, czyścić, nie potrzebujemy też przestrzeni na magazynowanie paliwa. Jedyne co znajduję się w naszej kotłowni to zbiorniki buforowe lub zbiorniki CWU i ewentualnie jednostkę wewnętrzną. Korzystanie więc jest czyste i proste, a gdy do tego połączymy inteligentne systemy zarządzania możemy kontrolować wszystko co dzieje się w naszym obiegu.
Gliwice otrzymały duże dotacje na termomodernizację, dzięki czemu nie ma problemu z uzyskaniem dodatkowych środków i wsparcia na montaż odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo miasto promuje takie rozwiązania. W mieście tym jest wiele inwestycji, które również przyczyniły się bądź będą się przyczyniać do poprawy jakości powietrza. Gliwice dążą do tego aby wspólnie z mieszkańcami maksymalnie zmniejszyć smog i zanieczyszczenie powietrza. Dopóki są dostępne środki państwowe oraz europejskie władze miasta zachęcają do skorzystania z tych dotacji.

Sprawdź kurs instalatora pomp ciepła w OszOmega: https://www.oszomega.pl/kurs-certyfikowany-instalator-pomp-ciepla-oze/.