Jak grać w golfa? Podstawowe zasady gry

Gra w golfa przez długi czas kojarzyła się wielu osobom z elitarnym i bardzo drogim sportem zarezerwowanym wyłącznie dla osób posiadających wysokie nakłady finansowe, które nie mają co zrobić z wolnym popołudniem lub chcą w jakiś kreatywny i zaskakujący sposób odbyć rozmowę biznesową. Obecnie takie myślenie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Dziś każdy może grać w golfa, na świecie mamy ponad 150 milionów zadeklarowanych graczy, którzy aktywnie uprawiają ten sport. W Polsce rośnie natomiast zainteresowanie golfem.

Zasady gry

Jeśli chodzi o podstawowe zasady gry – to zbiór dość łatwych reguł, które należy przyswoić jeszcze przed pojawianiem się po raz pierwszy na polu do gry. Pierwszą grę warto odbyć z kimś, kto doskonale zna się na golfie. Wróćmy teraz trochę do przeszłości. Reguły zostały spisane po raz pierwszy w 1754 roku w szkockim klubie Royal and Ancient of St Andrews. Główna zasada polega na tym, że wybijamy małą białą piłeczkę do dołka, czyli otworu z charakterystyczną chorągiewką. Miejsce, w którym mamy wykonać tee (pierwsze uderzenie) znajduje się około 100-500 metrów od dołka. Standardowe pole golfowe składa się z 60 hektarów. Na jego całym terenie znajdują się różne utrudnienia i pułapki, inaczej gra byłaby za łatwa i zbyt monotonna. Do takich utrudnień zaliczamy wszelkie wzniesienia, murki, a także roślinność – krzewy i drzewa, zbiorniki wodne czy bunkry itd. To wszystko nie tylko skutecznie urozmaica grę, ale i sam krajobraz pola. Tradycyjna gra obejmuje 18 różnorodnych tras.

Ilość uderzeń

Nie bez znaczenia ma również liczba uderzeń. Na każdej z tras możemy wykonać przewidzianą normę uderzeń. A od czego zależy ich ilość? Normy są określane na podstawie odległości, jaką dzieli miejsce, w którym rozpoczynamy grę, od dołka. Na przykład 3 uderzenia powinny wykonywać kobiety do 200 metrów, a mężczyźni do 220, a 5 uderzeń powinny wykonywać panie do ponad 360 metrów, a panowie do ponad 400 metrów. Całą grę, czyli 18 tras, powinniśmy wykonać mniej niż 73 uderzeniach – to norma przewidziana dla zawodowców. W przypadku amatorów jest nieco inaczej – jeśli biorą udział w grze z profesjonalistami otrzymują wtedy handicap, czyli dodatkową pulę uderzeń do wykorzystania, im ktoś ma gorsze wyniki jako zawodnik, tym otrzymuje więcej dodatkowych uderzeń.

Koniec gry

Po wykonaniu wszystkich tras należy podliczyć uderzenia. Grę wygrywa oczywiście ten, który pokona 18 dołków wykonując najmniejszą liczbę uderzeń. Umiejętności można ćwiczyć na driving range, czyli strzelnicy golfowej do ćwiczenia wybijania piłeczek. Aby być naprawdę dobrym graczem należy spędzić mnóstwo czasu po prostu grając, ale nie tylko. Na nasze wyniki ma wpływ również sprzęt. Profesjonalne kije i piłeczki, które możemy dobrać (fitting golfowy) w specjalistycznym sklepie, zdecydowanie wpłynie na nasze umiejętności. Najwyższej jakości kije golfowe i liczne akcesoria, a także i usługi, takie jak fitting golfowy, oraz profesjonalne pole do gry znajdziemy w największej sieci sklepów golfowych w Polsce – GolfTeam https://golfteam.pl/.