Jak funkcjonują szkoły przysposabiające do zawodu?

Rynek pracy osób niepełnosprawnych stale się zmienia. Pracodawcy coraz chętniej chcą zatrudniać niepełnosprawnych na dobrych warunkach. Oferują także dużo więcej stanowisk pracy niż miało to miejsce jeszcze kilka lat.

Obecnie niepełnosprawni mogą pracować w wielu zawodach, jako pracownik biurowy, informatyk czy w obsłudze klienta. Jak widać rynek pracy stoi niemal otworem. Niepełnosprawni zaś muszą pamiętać o tym, że do pracy w konkretnym zawodzie muszą się odpowiednio przygotować. Niezwykle pomocna okazuje się być szkoła przysposabiająca do zawodu. Poniżej kilka zalet funkcjonowania tejże placówki.

Wszechstronne wsparcie

Co dają szkoły przysposabiające do pracy? Najprościej rzecz ujmując można byłoby powiedzieć, że wszechstronne wsparcie rozwoju. Liczna grupa zatrudnionych pedagogów przedstawia osobom niepełnosprawnym jak funkcjonować w społeczeństwie, jak pracować zespołowo jak indywidualnie, uczy ich samodzielności. Uczula na ewentualne sytuacje konfliktowe jakie mogą się pojawić w środowisku pracy i podpowiada jak sobie z nimi radzić. Niepełnosprawni mogą liczyć na zajęcia kreatywne, rozwijające komunikowanie się oraz zdobycie umiejętności, które pomagają pełnić różne role społecznych w dorosłym życiu.

Przyuczenie do pracy

Duża część zajęć poświęcona jest przysposobieniu do pracy. Osoby niepełnosprawne nabywają nowe umiejętności, które mogą im się  prac z zakresu gospodarstwa domowego, prac kuchennych, porządkowych i innych zajęć praktycznych, które chcą przyswoić niepełnosprawni. W szkołach przysposabiających do pracy jak nigdzie indziej mogą oni pod okiem wykwalifikowanych pracowników być przeszkoleni do zawodu.

Dla kogo szkoła przysposabiająca do zawodu?

Jest to placówka przeznaczona dla osób niepełnosprawnych, które ukończyły szkołę podstawową i mają orzeczenie o niepełnosprawności intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Okres edukacji w tejże szkole trwa zwykle 3 lata. Szkoła zawodowa nie tylko przygotowuje do przyszłej pracy ale realizuje funkcje dydaktyczne, kształci podopiecznych w taki sposób aby Ci mogli w miarę samodzielnie i niezależnie funkcjonować w codziennym życiu.

Więcej na temat przysposobienia do zawodu dowiesz się odwiedzając stronę: www.otwarteokno.edu.pl