Czy pompa ciepła nadaje się do starego domu z grzejnikami?

Najczęściej pompy ciepła montowane są do nowo wybudowanych domów. Jednak czy tą technologię można wykorzystać również do starych domów? Czy opłaca się zmienić ogrzewanie starego domu na pompę ciepła? Czy pompa ciepła będzie działa w starym domu, oraz czy to się w ogóle płaca? Tego typu pytania często zadają sobie Polacy, którzy wymieniają stare kotła na nowoczesne urządzenia grzewcze. Powietrzne pompy ciepła sprawdzają się również w starych domach. Właściciel domu z lat 70. podjął decyzję o zainstalowaniu pompy ciepła. W tym artykule dowiecie się czy inwestycja się opłacała.

Powietrzna pompa ciepła

Dotychczas w omawianym domu była zamontowany kocioł węglowy – wykonany na zamówienie przez miejscowego fachowca – tak jak w dawnych latach się wykonywało. W roku 2020 gospodarze zużyli 4,5 tony węgla, w październiku 2021 roku zamontowana została powietrzna pompa ciepła.

Ściany wspomnianego domu wykonane się cegły czerwonej i pustaka, z kanałem powietrznym pomiędzy oraz dociepleniem styropianowym grafitowym grubości 10 cm. Gospodarze podjęli decyzje aby zostawić zamontowane grzejniki ścienne założone kilka lat wcześniej, a tylko wymienić stary kocioł na pompę ciepła. Wspomniane grzejniki po dokładnym płukaniu całej instalacji zasilane są woda o temperaturze niższej niż przy pracy kotła na węgiel. Dzięki tej zmianie można w sposób ciągły utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach.

Warto pamiętać, że pompa ciepła jest najbardziej ekonomiczna w niskotemperaturowym ogrzewaniu płaszczyznowymi, czyli podłogowym lub ściennym, montowanym najczęściej w nowych budynkach. W przypadku wspomnianego wcześniej domu wymiana systemu ogrzewania jest zbyt kosztowna dla gospodarza, mimo iż pozostawienie dotychczasowych grzejników płytowych spowoduje zmniejszoną wydajność instalacji. W tej sytuacji efektywność pompy ciepła można podnieść tylko poprzez odpowiednie docieplenie domu.

W związku z tym inwestor w ramach dodatkowej termoizolacji, ocieplił całą połać dachową. Istotą tej decyzji było to, że najwięcej ciepła ucieka przez dach bo aż do 30 %. Poprzez ściany i narożniki ucieka około 25 %, przez drzwi i okna do 20 %, a przez fundamenty i piwnice do 15 % ciepła.

Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?

Decyzja o odpowiednim sposobie ogrzewania jest jedną z najważniejszych oraz pierwszych kroków jakie trzeba podjąć przy budowie domu. Okazuje się, że pompa ciepła będzie dobrym rozwiązaniem w nowym budownictwie jak i również w starym budownictwie – lecz w tej sytuacji trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Przy modernizacji starego budownictwa należy wziąć pod uwagę uwarunkowania techniczne, które pozwolą dobrać odpowiednie rozwiązanie. Aby zamontować pompę ciepła w starym domu musi mieć on okna i drzwi zamontowane w odpowiedniej technologii oraz posiadać odpowiednie ocieplone. Gdy te warunki nie są spełnione okazać się może, że lepszym rozwiązaniem dla klienta będzie docieplenie budynku niż montowanie urządzenia pompy ciepła.

Szeroką ofertę pomp ciepła znajdziesz tutaj https://www.oszomega.pl/sklep/kategoria-produktu/pompy-ciepla/.