Co nam oferuje klinika stomatologiczna?

Każdego roku możemy udać się na bezpłatną wizytę do stomatologa. Jednak lista zabiegów wykonywanych podczas takiego spotkania jest bardzo krótka. W ramach ubezpieczenia NFZ możemy liczyć na przegląd uzębienia, leczenie próchnicy oraz protezę (raz na pięć lat). Z tego też powodu znaczna część osób decyduje się na wizyty w prywatnych gabinetach kliniki stomatologicznej.

Profilaktyka 

Najbardziej podstawową dziedziną stomatologii jest stomatologia ogólna, którą określa się również jako stomatologię zachowawczą. Dentysta, który specjalizuje się w tego rodzaju dziedzinie jest jak lekarz rodzinny, pierwszego kontaktu. Gdy dzieje się coś, co nas niepokoi, ale myślimy po prostu o udaniu się na kontrolę czy o profilaktyce chorób zęba lub przyzębia, potrzebujemy z jakiegoś powodu leczenia, ale nie jesteśmy do końca pewni, co się tak właściwie dzieje, udajemy się właśnie do takiej osoby. Dentystę odwiedza się również w przypadku wizyt okresowych lub kiedy odczuwamy silny ból zęba.   

Kontrole oraz leczenie

Podczas wizyty kontrolnej w klinice stomatologicznej dentysta dokładnie bada stan uzębienia pacjenta – każdego zęba z osoba, aby upewnić się, że nigdzie nie pojawiła się próchnica, nie ma ubytków, kamienia i nie trzeba wykonywać żadnych zabiegów ani podejmować leczenia. Jednak kiedy coś zostanie znalezione – dentysta musi natychmiast przystąpić do działań – rozpocząć leczenie albo umówić się na kolejną wizytę, jeśli jest ono długotrwałe bądź z jakiegoś powodu nie można zacząć go teraz. Kiedy mamy do czynienia z odwapnieniami – należy szybko poddać zęby remineralizacji (dokładnemu oczyszczeniu), a następnie zabezpieczyć je środkiem z fluorem. Gdy znajdzie się ubytek – lekarz musi najpierw wykonać borowanie, a później oczyścić ząb i wypełnić dziurę specjalnym materiałem, plombą. Jeśli natomiast dentysta ma do czynienia z zaawansowaną próchnicą – musi zastosować leczenie kanałowe, po którym ból i dyskomfort znikają. 

Profilaktyka

Dentyści, którzy na co dzień zajmują się stomatologią ogólną zajmują się także profilaktyką. Właśnie w tym celu stosuje się wiele zabiegów, między innymi usuwanie kamienia nazębnego (nazywane scalingiem), pozbywanie się osadu oraz przebarwień (piaskowanie), pokrycie zębów preparatem ochronnym przeciw próchnicy (lakierowanie, fluoryzacja) czy uszczelnianie bruzd (lakowanie) Na wszystkie te i inne zabiegowi oraz wizyty kontrolne warto udać się do znanej i cenionej kliniki stomatologicznej, jak klinika w Bielsku –http://rodentica.pl/.