Zespoły łożyskowe – czym są i jakie mają zastosowanie?
Przeglądając ofertę sklepów z częściami maszyn natrafiłeś na zespoły oraz oprawy łożyskowe i zastanawiasz się, czym one są i gdzie znajdują zastosowanie. W poniższym artykule przedstawiamy kilka niezbędnych informacji dotyczących zespołów i opraw łożyskowych. Dzięki nam dowiesz się, jaka jest ich budowa, charakterystyka oraz gdzie mogą być wykorzystywane te elementy.
Zespoły łożyskowe – budowa
Zespół łożyskowy jest to żeliwna i niezwykle precyzyjnie obrobiona oprawa łożyska, wyróżniająca się bardzo wysoką wytrzymałością i sztywnością. To właśnie w niej osadzane jest łożysko. Zespoły łożyskowe zbudowane są z oprawy, łożyska, a także specjalnego systemu podawania smarowania i odpowiedniego mocowania całości do obudowy lub korpusu. Zespól łożyskowy jest systemem przygotowanym do zabudowy, który w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością wśród kierowców. Doskonale sprawdza się w zanieczyszczonych i trudnych środowiskach.
Zastosowanie zespołów łożyskowych
Zespoły łożyskowe są elementami od razu przeznaczonymi do zabudowy. Doskonale sprawdzają się w tych zakładach, w których stawia się na produkcję masową. W przypadku awarii łożysko można łatwo zdemontować, a następnie ponownie założyć.
O popularności zespołów łożyskowych decyduje przede wszystkim prosta konstrukcja, łatwy montaż i demontaż, a także niewielkie koszty. Stosuje się je z powodzeniem w maszynach budowlanych, górniczych, rolniczych, a także w wentylatorach oraz przemyśle drzewnym i spożywczym. Na rynku dostępne są zespoły w oprawie dzielonej i niedzielonej.
Zespoły łożyskowe świetnie sprawdzają się w zanieczyszczonych oraz zapylonych przestrzeniach. Doskonałą ochronę zapewnia ich obudowa. Jeśli szukasz sprawdzonych i niezawodnych zespołów łożyskowych, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Polmech. Części maszyn: https://www.czescimaszyn.pl/kategoria/37/zespoly-lozyskowe