Jak działają przekładnie ślimakowe?

Przekładnie ślimakowe

Przekładnie mechaniczne to jedne z ważniejszych elementów, które stosuje się w urządzeniach dla różnych sektorów gospodarki. Często wykorzystywane są w transporcie, przemyśle a także produkcji. Warto również zwrócić uwagę, że przekładnie mechaniczne gwarantują wydajną pracę oraz długoletnią żywotność. Jak działają przekładnie ślimakowe, jaką mają budowę? Szczegóły zdradzamy w dalszej części artykułu.

Przekładnie ślimakowe – co to takiego?

Przekładnie ślimakowe to rodzaj przekładni zębatych o pionowych liniach oraz dwóch modułach o podzielonej strukturze. Przekładnie ślimakowe są aparatem samohamownym co również może działać zarówno na korzyść jak i niekorzyść. Taka sytuacja może być efektem na przykład zbyt rzadkiego smarowania.

Jak działa przekładnia ślimakowa?

Zasada działania przekładni ślimakowej opiera się na współpracy ślimaka naciętego na końcu kolumny kierowniczej, która jest zazębiona z kołem ślimakowym. Z kolei ruch obrotowy ślimaka przypomina kształtem gwint. Co również powoduje ruch obrotowy ślimacznicy. Z kolei do niej mocowane jest ramię przekładni kierowniczej
i mechanizm zwrotniczy. Warto zwrócić uwagę, że dla zmniejszenia oporów ruchu koło ślimakowe często zastępowało się łożyskową rolką o profilu uzębienia, która odpowiadała zastępowanej ślimacznicy. Tego typu rozwiązanie nazywa się przekładnią globoidalną. Jej charakterystyczny kształt dostosowany jest do ruchu rolki. Dzięki temu eliminuje tarcie ślizgowe i zwiększa sprawność.

Gdzie można zamówić przekładnie ślimakowe?

Przekładnie ślimakowe są wykorzystywane do przenoszenia mocy. Muszą one gwarantować dość sporą precyzję podziału. Dlatego też należy zainwestować w solidnie wykonane przekładnie ślimakowe wysokiej jakości. Na szczególne zainteresowanie zasługuje firma STM Polska, ponieważ oferują najwyższej klasy produkty dopasowane do potrzeb klienta. Dzięki temu można cieszyć się z ich wieloletniej żywotności. Wyróżniają się również pełnym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów, koniecznie sprawdź stronę internetową pod linkiem: http://przekladnie-mechaniczne.pl/produkty/przekladnie-slimakowe/