Wzrost sprzedaży czarnych płyt, czyli winyle znowu na topie

płyty winylowe

Płyty gramofonowe lub winylowe były kiedyś wyznacznikiem statusu społecznego. Po wejściu na rynek płyt CD ich popularność znacznie spadła. Ogólnodostępne płyty kompaktowe całkowicie wygryzły winyle ze światowego rynku muzycznego. Trendy są zmienne, a moda lubi powracać, dlatego też płyty winylowe przeżywają aktualnie swojego rodzaju renesans. Odrodzenie winyli ma charakter czysto kolekcjonerski. Sprzedaż płyt winylowych w Polsce jak i na świecie nieustannie narasta. Dlaczego tak się dzieję i jak prezentują się najnowsze statystyki względem sprzedaży? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

 

Powrót do przeszłości

Winyle jeszcze na początku lat 80-tych ubiegłego wieku były najbardziej rozpowszechnionym sposobem na odtwarzanie muzyki. Wszyscy artyści nagrywali swoje płyty muzyczne właśnie w formie płyt winylowych. Sklepy stacjonarne pękały w szwach. W 1982 roku pojawił się jednak nowy format zapisu muzyki. Audio-CD całkowicie zneutralizowało konkurencje. Mniejszy format i łatwa dostępność do produktu sprawiły, że płyty CD stały się nowym trendem ówczesnych lat. Co zatem wpłynęło na ponowny zachwyt starymi nośnikami?

płyty winyloweModa na vintage

Vintage to określenie, które jest kierowane do przedmiotów i rzeczy niematerialnych. Winyl jako przysłowiowy relikt przeszłości stał się czymś pożądanym. Coraz więcej osób zaczęło doceniać kunszt i charakter starego nośnika. Fani płyt winylowych twierdzą, że jakość dźwięku jest o wiele lepsza, niż w przypadku nowych, technologicznych rozwiązań.

 

Wzrost sprzedaży

Płyty winylowe są aktualnie jednym z najpopularniejszych nośników muzycznych. Wyprzedza je szeroko pojęty streaming i portale internetowe. Sprzedaż stale wzrasta. Średnio jest to 50% na plus. Aktualnie jest to kilkanaście procent globalnego udziału na rynku muzycznym. Płyty winylowe sprzedają się jak świeże bułeczki w sklepach internetowych i nie tylko.

 

Płyty winylowe – sklep muzyczny

Aktualnie dostęp do płyt winylowych jest o wiele łatwiejszy niż jeszcze kilka lat temu. Sklepy internetowe to idealne miejsce na zakup starego nośnika – www.cd-dvd-vinyl.pl/. Coraz więcej artystów nagrywa swoje albumy również na płytach winylowych jako ukłon w kierunku fanów, którzy sięgają do wybranego sklepu muzycznego w celu kupna.