Na co zwrócić uwagę w butach treningowych

Dzięki ogromnej gamie butów treningowych dostępnych na rynku, wybór odpowiedniej pary łatwo przytłacza. Dla każdego stylu ćwiczeń istnieje rodzaj buta, który zapewnia najlepszą stabilność. Można wyróżnić kilka kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę w przypadku każdego buta treningowego, aby zapewnić za każdym razem odpowiednie dopasowanie.

Znajdź odpowiedni styl odpowiedni dla swojego treningu

Chociaż może się wydawać, że możesz używać tej samej pary butów do treningu cardio i siłowego, nie zawsze tak jest. Posiadanie pary butów treningowych na siłownię może przedłużyć żywotność butów do biegania, ponieważ używasz ich rzadziej. Często są też projektowane w inny sposób — na przykład buty do treningu siłowego mogą mieć podwyższoną piętę, która pomaga w ustawieniu ciała na dole przysiadu. Para butów przeznaczonych do treningu na siłowni może zapewnić większe wsparcie dla stawów i mięśni, a także większą stabilność.

Buty do ćwiczeń na siłowni mogą być również bardziej płaskie niż buty do biegania. Dzięki temu Twoje stopy są bliżej ziemi i pokrywają większą powierzchnię, co pomaga w uzyskaniu lepszej równowagi. Wybierając z kolei buty do biegania, przekonasz się, że są często zaprojektowane tak, aby zapewnić większe wsparcie łuku stopy i kostki podczas intensywnych ruchów podczas biegów długodystansowych.

Wybór rozmiaru buta może wydawać się prosty i jest czymś, czego normalnie nie rozważyłbyś oceny. Jednak przy wyborze buta treningowego może to mieć kluczowe znaczenie.

Rozważając buty do biegania, należy upewnić się, że jest trochę miejsca na ruchy, gdy but jest założony, a Twoje stopy mają wystarczająco dużo miejsca na poruszanie się w przód i w tył. Jeśli nie zapewnisz sobie dodatkowej przestrzeni, możesz odczuwać dyskomfort podczas biegania, zwłaszcza na dłuższych dystansach. Wybierając treningowe buty na siłownię, powinieneś spróbować znaleźć parę, która będzie jak najlepiej pasować, z małą ilością miejsca na ruchy. Ponieważ trening siłowy wymaga jak największego wsparcia w Twojej bazie, konieczne jest założenie buta o ciasnym podparciu.

Chociaż styl i dopasowanie są naprawdę ważne przy wyborze odpowiednich butów treningowych, należy wziąć pod uwagę inne czynniki. Te specyficzne cechy różnią się w przypadku każdego buta i będą miały różne znaczenie w zależności od Twoich stóp i rodzaju treningu.