Co należy pić podczas upałów? Praktyczne wskazówki!

Wakacyjne słoneczne dni to długo wyczekiwany czas przez wielu z nas. Nie mniej jednak zbyt intensywne słońce może dać nam mocno w kość. W czasie upałów bardzo ważne jest zabezpieczanie ciała przy użyciu kremów z filtrem, stosowanie nakryć głowy oraz okularów. Należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Jak się jednak okazuje, sama woda to za mało. Co zatem należy pić podczas upałów? Poniżej prezentujemy kilka naszych sprawdzonych rozwiązań.

Przede wszystkim woda, ale z dodatkami

Podczas upałów zaleca się picie nawet 3 litrów wody w ciągu dnia. I owszem, woda powinna być naszym najważniejszym napojem w ciągu dnia. Aby jednak skutecznie nawadniała organizm, należy spożywać ją w regularnych odstępach w ciągu dnia – wówczas unikniemy groźnego dla zdrowia odwodnienia organizmu. Warto przy tym pamiętać, że wypicie w jednym momencie sporej ilości wody (gdy odczuwamy ogromne pragnienie) również nie jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim nagłe “wlewanie” w siebie sporej dawki wody nie uzupełni naszych niedoborów, a zdecydowanie zbytnio obciąży serce oraz żołądek.
Do wody mineralnej bądź źródlanej warto dodawać dodatkowe składniki, które mają podnieść nie tylko walory smakowe, ale też zdrowotne właściwości wody. Sok z cytryny, mięta, sok z pomarańczy lub świeżo wyciśnięty sok z innych owoców w połączeniu z wodą świetnie ugasi pragnienie i będzie doskonale pracować. Dodanie tych składników również sprawi, że odciążymy trochę nasze serce. Jako iż woda nie posiada kalorii, to głównie nasze serce jest odpowiedzialne za pompowanie spożytej wody. Dodanie “kalorycznych” składników sprawi, że nasz żołądek weźmie większy udzial w trawieniu wody z e smakowitymi składnikami.

Uzupełnij potas – pij sok pomidorowy

Wysokie temperatury sprawiają, że szybciej tracimy cenne składniki odżywcze i mikroelementy. Zwłaszcza utrata potasu oraz magnezu jest bardzo odczuwalna dla naszego organizmu, gdyż stajemy się bardziej zmęczeni, zdenerwowani oraz narażeni na negatywne skutki stresu. Dlatego też poza wodą warto wprowadzić do swojej letniej diety soki owocowe oraz warzywne. Pozwolą one uzupełnić niedobory witamin w naszym organizmie i będa pyszną alternatywą dla picia wody (co szczególnie przypadnie do gustu osobom, które mają problem z częstym jej piciem). Niedobory magnezu i potasu świetnie uzupełni sok pomidorowy, ale również sok z buraka, który również zawiera duże ilości żelaza (składnik niezbędny dla osób zmagających się z anemią).

Jakie soki wybierać w lato?

Latem, ale nie tylko warto wybierać soki tylko i wyłącznie świeżo wyciskane – i to najlepiej przez nas samych. Soki kartonowe oraz butelkowe, które można dostać w sklepach, zwykle zawierają ogromne ilości cukru oraz konserwantów. A te naturalne, świeżo wyciskane, które znajdują się nieraz w strefie ze zdrową żywnością, zwykle są sprzedawane w małych i drogich buteleczkach (i nie ukrywajmy, czasem stoją na półce na tyle długo, że są już niezdatne do picia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla naszego organizmu oraz portfela, jest samodzielne przygotowanie soków owocowych oraz warzywnych. Tak naprawdę nie ma w tym żadnej większej filozofii, wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości wyciskarkę do owoców (do nabycia np. na stronie https://wyciskarki.pl/).

Nie zapomnij o elektrolitach

Jeśli podczas trwania upałów szykuje nam się trening lub intensywna wycieczka, warto dodatkowo zaopatrzyć się w elektrolity (najlepiej takie do kupienia w aptece i z polecenia farmaceuty). W szybkim czasie uzupełnią niedobory wielu witamin i minerałów, dzięki czemu nasz organizm sprawniej się zregeneruje i nie dopuści do ubytków cennych dla niego pierwiastków. Trzeba jednak pamiętać, że elektrolity powinny być stosowane doraźnie, a na co dzień należy postawić na wodę oraz świeżo wyciskane soki.