Gdzie kupić płyty winylowe?

płyty winylowe sklep stacjonarny

W ciągu ostatnich kilku lat płyty winylowe znacznie zyskały na popularności. Bardzo wiele wytwórni zaczęło oferować trochę zapomniane przez lata płyty winylowe. Sporo osób wybierając materialny nośnik muzyczny zaczęła kupować właśnie płyty winylowe, a nie jak wcześniej płyty cd. Przejawem tej mody było pojawienie się winyli w popularnych dyskontach, gdzie znajdowały się przykładowo niedaleko warzyw. W tym artykule zajmiemy się bliżej płyta winylowym oraz postaramy się odpowiedzieć, gdzie najkorzystniej kupic płyt winylowe? Sklep z muzyką czy supermarket? Zapraszamy!

Krótka historia płyt winylowych

Płyty winylowe przez kilkadziesiąt lat były jednym z najbardziej popularnych nośników muzycznych. Ich początek datuje się na 1948 rok, gdy po raz pierwszy pokazano płytę gramofonową 33rmp, czyli popularnego winyla (więcej na ten temat dowiesz się na: http://www.psychosonda.pl/rodzaje-plyt-winylowych/ ). Największe nakłady osiągały w latach 60 i 70. Ich popularności spadła wraz z pojawieniem się na rynku kaset oraz płyt cd. Po raz pierwszy w 1988 roku nakład płyt cd przewyższył nakład płyt winylowych. W kolejnych latach ta tendencja utrzymywała się.

Moda na płyty winylowe

gramofon z płytą

W ciągu ostatnich lat nakłady płyt winylowych zaczęły jednak wzrastać. Coraz więcej osób wybiera właśnie ten nośnik. Można upatrywać kilka powodów tego stanu rzeczy. Na pewno można do niej zaliczyć pewną modę, a także jakość dźwięku, którą wielu melomanów szczególnie sobie ceni. Poza nowymi albumami na płytach winylowych wznowiono wiele legendarnych krążków – klasyków rocka i nie tylko. Warto jednak pamiętać, że różne edycji albumów mogą się znacznie od siebie różnić. Mogą być przykładowo poddane remasteringowi, który niekoniecznie wszystkim będzie odpowiadał.

Małe sklepy z płytami winylowymi czy supermarkety?

Obecnie płyty winylowe stały się ogólnodostępne. Można je kupić we wspomnianych dyskontach, marketach z elektroniką czy popularnych księgarniach. Istnieją też sklepy z muzyką specjalizujące się w sprzedaży płyt winylowych i cd. Można w nich znaleźć niezwykle szeroki wybór płyt cd oraz płyt winylowych. Ponadto często osoby zajmujące się takim sklepem posiadają bardzo dużą wiedzę na temat muzyki oraz płyt. Mogą Ci pomóc w doborze krążków. Sklep z muzyką może być zarówno punktem stacjonarnym, jak również działać, jako  internetowy sklep z płytami winylowymi.