Czy soki owocowe są zdrowe?

Sok z arbuza

Tak wiele mówi się ostatnio o zdrowym trybie życia, że wszyscy pragną go prowadzić. Zarabiają na tym sami dietetycy i marketingowcy, którzy bezustannie zabraniają ludziom spożywania kolejnych produktów, do tej pory uznawanych za właściwe dla organizmu. Tak właśnie stało się m.in. z sokami owocowymi. Dotychczas podawano je wszystkim dzieciom, a i dorośli chętnie je spożywali, sądząc, że w ten sposób uzupełnią swoją dietę wartościowymi pokarmami. A jak to wygląda naprawdę? Czy sok owocowy to rzeczywiście zdrowy wybór?

Dlaczego warto samemu przygotować sok?

Wszystko zależy od tego, jak został on przygotowany. Jeśli w jakimś domu występuje wyciskarka do soków i to z jej pomocą cała rodzina tworzy dla siebie kolorowe napoje, może je oczywiście jak najbardziej spożywać, bo będą one stosunkowo zdrowe. Inaczej to wygląda w przypadku sklepów pochodzących ze sklepów. Nawet te uznawane za najzdrowsze zazwyczaj mają w sobie niewielką ilość prawdziwych owoców, uzupełnianych zagęszczonymi sokami czy koncentratami. W składzie większości z nich na jednym z pierwszych miejsc pojawia się też cukier. Niektórzy obwiniają go za plagę nadwagi i otyłości, bo zdecydowanie jest on jednym z najbardziej kalorycznych składników, którego ludzki organizm do niczego tak naprawdę nie potrzebuje. Soki muszą wytrzymać na sklepowych półkach kilkanaście miesięcy, a na to pozwalają im dodawane do nich konserwanty. Kolejne zbędne dodatki to: barwniki oraz sztuczne aromaty. Żaden człowiek nie skorzysta na ich jedzeniu.

Dlaczego nie warto pić większości soków kupionych w sklepie?

Soków pochodzących ze zwykłych marketów spożywczych najlepiej całkowicie unikać. Jeśli komuś marzy się wypicie takiego słodkiego i owocowego napoju, powinien zainwestować w sprzęt, jakim jest wyciskarka do soków (zobacz: https://wyciskarki.pl/manufacturer/hurom ). Tylko samodzielnie przygotowując tego rodzaju dania, można mieć stu procentową pewność, że nie będą one zawierać zbędnych składników.