Prywatna szkoła podstawowa z oddziałami specjalnymi. Czym powinna się wyróżniać?

Prywatna szkoła podstawowa z oddziałami specjalnymi i integracyjnymi to wyjątkowa placówka edukacyjna. W takiej szkole podstawą jest integracja dzieci zdrowych oraz niepełnosprawnych. Takie oddziały klasowe posiadają szereg zalet, o których warto wiedzieć, gdy wybieramy szkołę dla naszego dziecka. Czym zatem wyróżniają się szkoły specjalne? Jakie są ich zalety i co warto o nich wiedzieć?

Co powinno wyróżniać szkołę specjalną?

Decydując się na wybór szkoły dla naszego dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Podstawą dobrej szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi jest przede wszystkim budynek dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nasze pociechy spędzają w szkole znaczną część dnia, dlatego ważne jest, aby czuły się w niej bezpiecznie i swobodnie. Powinny się po niej sprawnie poruszać, mieć możliwość dobrego przemieszczania pomiędzy salami lekcyjnymi, czuć się swobodnie na szkolnym korytarzu. Budynek szkoły powinien być zatem przyjazny naszym dzieciom i bezpieczny.

Co jeszcze jest ważne? Dla naszego komfortu, gdy na przykład regularnie odwozimy dzieci do szkoły, dobrze, aby szkoła posiadała własny parking i była usytuowana na terenie miasta w takim miejscu, do którego łatwo dojechać.

We współczesnej szkole bardzo ważne są również nowoczesne sale lekcyjne dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych, które ułatwią im naukę i sprawią, że będzie ona przyjemnością. Oprócz tradycyjnych sal lekcyjnych, warto też zwrócić uwagę na salę gimnastyczną. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w przypadku dzieci w wieku szkolnym, dlatego też wyposażenie sali gimnastycznej będzie miało istotny wpływ chociażby na atrakcyjność zajęć wychowania fizycznych czy dodatkowych zajęć ruchowych. Wiele szkół wyróżnia się też własną pracownią multimedialną, pracowniami językowymi, pracownią ceramiczną czy placem zabaw. Ten ostatni element jest bardzo ważny w sytuacji, gdy szkoła podstawowa jest np. połączona z przedszkolem integracyjnym.

Niepubliczna szkoła specjalna – oferta edukacyjna

Każda szkoła posiada własną unikalną ofertę edukacyjną. W szkole z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi na szczególną uwagę zasługują mało liczne zespoły klasowe. Nauka w takich klasach sprzyja integracji i tworzy domową atmosferę, a ponadto pozwala na indywidualne podejście do każdego ucznia. Prywatne szkoły podstawowe z oddziałami prywatnymi i specjalnymi wyróżnia też doskonała, cięgle doskonaląca się, kadra pedagogiczna. W szkołach specjalnych nasze dzieci mogą też liczyć na opiekę psychologa, pedagoga szkolnego, logopedy, a także pełną realizację zaleceń Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Taką wyjątkową placówką edukacyjną jest właśnie Prywatna Szkoła Podstawowa „Otwarte Okno” w Tychach z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/16/szkola/