Dlaczego wymagania dyrektywy EMC są ważne i na czym one polegają? – to warto wiedzieć

Laboratorium EMC

Prawidłowa praca wielu urządzeń wymaga olbrzymiej wiedzy oraz doświadczenia inżyniera. Bowiem ważne jest, aby dane urządzenie nie powodowało zakłóceń w pobliżu urządzeń, a także było odporne na inne urządzenia oraz fale elektromagnetyczne. Wymagania te pośrednio wpływają na bezpieczeństwo, dlatego w dalszej części artykułu zostaną bardziej szczegółowo omówione.


Badania kompatybilności elektromagnetycznej – przykłady zaburzeń

Przykładem zaburzeń elektromagnetycznych jest przykład piły i telewizora
W momencie włączenia piły w obszarze włączonego starego telewizora mogą pojawić się paski oraz zakłócenia. Kolejnym przypadkiem jest zwolnienie hamulca w wózku inwalidzkim przez włączenie w pobliżu urządzenia elektrycznego. Wzajemne zakłócania się urządzeń to niestety powszechny problem szczególnie w dużych aglomeracjach. Trzeba bowiem pamiętać, że wszelkie piloty do bram, telefony GSM czy inteligentne systemy są źródłem zakłóceń elektromagnetycznych.

Kogo dotyczy obowiązek przeprowadzenia badań EMC?

W związku z tym, że większość wyrobów zawiera w sobie układy elektroniczne, źródła promieniowania elektromagnetycznego, urządzenia klimatyzacyjne przeprowadza się badania kompatybilności elektromagnetycznej. Wyjątkiem są urządzenia czysto mechaniczne, które zawierają elementy bierne bez sterowania elektronicznego.

Badania kompatybilności elektromagnetycznej – gdzie warto przeprowadzić?

Badania kompatybilności elektromagnetycznej to podstawowe testy, które weryfikują zdolność do pracy nowo utworzonych urządzeń. Dlatego należy zwrócić uwagę na doświadczenie oraz urządzenia na których są realizowane badania. Godną zaufania laboratorium jest W2, ponieważ posiada nie tylko doświadczenie, ale również solidnej jakości urządzenia. Warto również zwrócić uwagę, że każdy etap jest jest konsultowany z klientem. Z kolei wykwalifikowani specjaliści nie tylko potrafią zdiagnozować problem, ale także wdrożyć działania naprawcze.
Przydatne informacje możesz znaleźć na stronie internetowej:
http://www.w2.bydgoszcz.pl/laboratorium-emc/