Czym kierować się przy wyborze studiów wyższych?

Wybór studiów to w życiu każdego młodego człowieka ważna decyzja. Szczególnie, że z ich wyborem zwykle wiąże się kariera zawodowa. Dlatego też wybór studiów powinien być po części podyktowany „trendami” jakie panują na rynku pracy. Warto jest sprawdzić jakich specjalistów poszukują pracodawcy, z jakimi umiejętnościami, doświadczeniem. Wtedy też będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że ukończone studia będą nietrafione i nieprzydatne w naszym życiu zawodowym. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze zarówno uczelni wyższej jak i samego kierunku studiów?

Sprawdź ranking najczęściej wybieranych kierunków

Każdego roku przygotowywany jest tak zwany ranking kierunków. Taka informacja ma pomóc przyszłym absolwentom w podjęciu decyzji o wyborze kierunku studiów. Nie inaczej jest w tym roku, według przeprowadzonych statystyk najczęściej wybieranymi kierunkami w 2022 są:

  • Zarządzanie
  • Psychologia kryminalna
  • Bezpieczeństwo wewnętrzne
  • Kryminologia

Oczywiście to tylko kilka przykładów najczęściej wybieranych kierunków. Na wielu portalach edukacyjnych można przeczytać więcej na temat najbardziej rokujących kierunków studiów.

Wybierz dziedzinę która Cię interesuje

Dobrze jest kierować się aktualną modą ale należy wziąć przy tym nasze predyspozycje zawodowe oraz to co nas interesuje. Wybór studiów nie powinien być przypadkowy. Ważne aby był podyktowany naszymi zainteresowaniami tym co chcemy robić w przyszłości. Studiowanie na kierunku, który nas nie interesuje nie przyniesie nic dobrego, a wręcz przeciwnie wpędzi nas w dużą frustrację.

Jak wybrać uczelnię?

Wybór kierunku to jedną, kolejną ważną kwestią jest wybór uczelni. Tutaj zadanie jest dość utrudnione, ponieważ w każdym większym mieście znajdziemy uczelnie wyższe sławiące się dobrą opinią. Przy wyborze uczelni warto wziąć więc pod uwagę to w jaki sposób prowadzone są w niej zajęcia, jaką kadrę nauczycielską uczelnia zatrudnia, czy jest możliwość odbycia praktyk studenckich, czy jest szansa na praktyczną naukę zawodu. Jeśli interesują nas takie kierunki studiów jak: Zarządzanie, Bezpieczeństwo wewnętrzne, Kryminologia warto też zapoznać się z dostępna ofertą specjalizacji w danej czelni i sprawdzić czy kształci ona na interesujących nas kierunkach. Jedną z uczelni na Śląsku, która prowadzi edukację na najwyższym poziomie do tego jest jedną z najczęściej polecanych uczelni w Katowicach jest WSZOP. Oferta studiów wyższych dostępna jest bezpośrednio na stronie uczelni: https://wszop.edu.pl