Pokój dziecięcy — miejsce zabawy i nauki

oświetlenie pokoju dziecka

Pokój dziecięcy to miejsce, które łączy w sobie odpoczynek, zabawę i naukę. Wszystko to musi być w idealnej harmonii, by dziecko mogło w pełni korzystać z tej przestrzeni. Właśnie dlatego tak ważnym jest dobór odpowiednich mebli, akcesoriów oraz oświetlenie.

Co powinno znaleźć się w pokoju dziecka?

Pokój dziecka warto podzielić na trzy strefy: strefę przeznaczoną do relaksu i odpoczynku, miejsce, w którym będzie się uczyć i odrabiać prace domowe, oraz na przestrzeń przeznaczoną na zabawę.

oświetlenie

Miejsce do nauki — meble i oświetlenie

W miejscu, które chcemy zagospodarować na naukę, warto umieścić odpowiednie biurko i krzesło. Biurko nie powinno być zbyt wąskie, aby pociecha nie musiała się krępować. Przestrzeń ta jest niezwykle ważna, by dziecko miało pełną swobodę ruchów i nie odczuwało frustracji spowodowanej brakiem miejsca. Krzesło z kolei powinno być dobrze wyprofilowane i mieć możliwość regulacji wysokości, jak i oparcia. Gdy wybierzemy meble, ważne jest dobre oświetlenie. Odpowiednio dobrane oświetlenie nie będzie narażać oczu dziecka na większy wysiłek oraz uchroni przed pogorszeniem się lub wystąpieniem wad. Centralne oświetlenie musi dobrze oświetlać cały pokój w dziennych, w niezbyt mocnych barwach. Lampka biurkowa, którą wybierzemy, powinna zostać ustawiona po lewej stronie, jeśli dziecko jest praworęczne, po prawej — jeśli leworęczne. Dobrze, jeśli będzie można regulować jej wysokość i ustawiać pod indywidualne potrzeby dziecka.

Relaks i odpoczynek

To właśnie tu, młody człowiek będzie zbierać siły na kolejny dzień pełen wyzwań. Łóżko musi być odpowiednio dobrane do wieku i wagi dziecka. Ważne, by poradzić się eksperta przy wyborze materaca, ponieważ pomoże to uniknąć problemów z kręgosłupem i jakością snu dziecka. Oświetlenie z kolei powinno być lekko stłumione i ciepłe. Pomoże to przy zasypianiu, szczególnie jeśli dziecko boi się ciemności i woli spać przy zapalonej lampce. Właśnie w tym miejscu, nic nie powinno rozpraszać dziecka. Dodatkowe bodźce mogą przyczynić się do problemów z zasypianiem oraz wysypianiem się pociechy.

Czas na zabawę!

Miejsce szaleństw i wszelkich uciech brzdąca. Przestrzeń, w której będzie mógł się wyszaleć i dać upust rozpierającej go energii jest niezwykle ważna. Duża przestrzeń pozwoli na beztroską zabawę, bez ograniczeń. Właśnie dlatego, warto zdecydować się na zakup skrzyń na zabawki i regałów. Pozwoli to nie tylko na zachowanie porządku w pokoju dziecka, ale również nie będzie zabierać dużej ilości miejsca, którą może ono wykorzystać na harce i spotkania z rówieśnikami.