Makrama na drążku – elegancki dodatek w stylu boho

Makrama na drążku to bardzo efektowna dekoracja na ścianę, która doskonale sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w stylu boho i nie tylko. Jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych obrazów lub innych popularnych dodatków, którymi zazwyczaj zapełniamy puste miejsce na ścianach w salonie, kuchni lub sypialni. Niektórym może się wydawać, że ta egzotycznie brzmiąca ozdoba to nowość w dekoracji wnętrz. Nic bardziej mylnego. Makrama znana jest od wieków, dlatego warto bliżej przyjrzeć się jej historii i temu, jak wyeksponować ją w swoim mieszkaniu.

Historia makramy

Mianem „makramy” określa się sztukę wiązania sznurków bez użycia dodatkowych akcesoriów w postaci na przykład igieł czy drutów. Znana była już w czasach starożytnych, a na nasz kontynent przywędrowała najprawdopodobniej z Babilonii i Asyrii. W wiekach średnich wykorzystywano ją przede wszystkim do ozdoby królewskich szat, natomiast później zyskała bardziej uniwersalny charakter i zastosowanie. Wykonywano z niej narzuty na łóżka i inne ozdoby do domu. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się wyplatane tą techniką kwietniki, torby, biżuteria, a także makramy ścienne. Te ostatnie zazwyczaj zawieszane są na drewnianym drążku, którego ciemna barwa ciekawie kontrastuje z jasnymi splotami.

W XIV wieku makrama cieszyła się ogromną popularnością we Francji, Włoszech i Hiszpanii. Ponownie stała się popularna w Polsce w okresie PRL-u, a obecnie stanowi bardzo modny dodatek i jest niezastąpiona we wnętrzach, w których stawia się na naturalne ozdoby, utrzymane w kolorach pastelowych.

Gdzie sprawdzi się makrama na drążku?

Makrama na drążku – jak już zostało wspomniane – będzie doskonałą ozdobą we wnętrzach utrzymanych w stylu boho i rustykalnym. W sypialni idealnie będzie się prezentować powieszona nad łóżkiem, jako zamiennik dla tradycyjnych obrazów. W salonie można ją z powodzeniem powiesić w części wypoczynkowej. Tak naprawdę nie ma sztywnych reguł, które decydowałyby o tym, w jakim pomieszczeniu lub jego części najlepiej jest zawiesić makramę. Ograniczeniem może być tutaj tylko nasza wyobraźnia.

Makrama może być też doskonałym dodatkiem na ścianę w pokoju dziecięcym lub gabinecie. Naturalne sploty i jasne barwy sznurków będą miłym akcentem, który pozwoli się wyciszyć i zrelaksować. Makrama ze względu na swoją prostotę i naturalne barwy nie przytłacza wnętrza. Jest dodatkiem, który przyciąga uwagę, ale nie dominuje nad resztą wyposażenia.

Każdemu miłośnikowi makram oraz innych dodatków do domu w stylu boho polecamy zapoznać się z bogatym asortymentem sklepu internetowego Cudny Dom: https://cudnydom.pl/makrama-na-drazku,3,135982,143702