Inteligentne oświetlenie w biurze – czy warto na nie postawić?

inteligentne oświetlenie led

Od czasu pojawienia się AI z pewnością każdy słyszał o smart technologii, inteligentnym budynku i być może inteligentnym oświetleniu. W tym blogu chcielibyśmy wyjaśnić, czym tak naprawdę jest inteligentne oświetlenie i jakie korzyści może ono dać dla biura czy dla domu.

Czym jest inteligentne oświetlenie?

Inteligentne oświetlenie to innowacyjna technologia, która pozwala na automatyczne sterowanie źródłami światła za pomocą określonych systemów. To nie tylko ułatwia korzystanie z oświetlenia, ale także sprawia, że ​​jest ono o wiele przyjemniejsze. Na przykład dzięki inteligentnemu oświetleniu możesz automatycznie sterować żarówką, od ściemniania światła i dostosowywania temperatury barwowej do kontrolowania odpowiedniej ilości światła dziennego.

Inteligentne oświetlenie działa z kilkoma wyzwalaczami, aby automatycznie dostosować światło. Na przykład technologię tą można wykorzystać do wykrywania obecności osób w pomieszczeniu lub ilości światła dziennego wpadającego do pomieszczenia.

Sterowanie przy pomocy WiFi lub bluetooth

Inteligentne oświetlenie wykorzystuje również określone sposoby komunikacji urządzeń ze smartfonem, dzięki czemu można je łatwo obsługiwać. W przypadku Wi-Fi jest to możliwe dzięki połączeniu z jednostką centralną, do której można podłączyć wszystkie urządzenia. W przypadku Bluetooth jest to bezpośrednie połączenie między smartfonem a urządzeniami oświetleniowymi lub również przez jednostkę centralną, jak w przypadku siatki Bluetooth. Istnieją również inne systemy komunikacji bezprzewodowej, które można wykorzystać do oświetlenia, takie jak Zigbee (więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.fonex.pl/kategorie/inteligentne-lampki-485.html)

Zalety inteligentnego oświetlenia

Tradycyjne systemy oświetleniowe działają wyłącznie w oparciu o sterowanie ręczne lub mogą być ustawione na określony czas. Inteligentne oświetlenie idzie o wiele dalej i wykorzystuje specjalne inteligentne technologie do mierzenia, kiedy oświetlenie jest naprawdę potrzebne lub zbędne, na przykład o zmierzchu lub świcie.

Ponieważ inteligentne oświetlenie zawsze uwzględnia z jednej strony niezbędne oświetlenie, a z drugiej specyficzne inne czynniki w pomieszczeniu, na dłuższą metę przekłada się na znaczącą oszczędność energii elektrycznej. To z kolei na mniejsze rachunki. Ponadto w takich systemach oświetleniowych często stosuje się lampy LED, które same w sobie są o wiele bardziej energooszczędne niż inne lampy.