Wszystko, co warto wiedzieć na temat pianki termoizolacyjnej

Pianka termoizolacyjna

Pianka poliuretanowa, inaczej pianka termoizolacyjna, którą w skrócie określa się PUR, a także wszelkie jej wyroby – to wszystko powstaje z żywicy poliestrowej, która ma właśnie formę piany. Produkty tego typu posiadają szereg zalet – jedną z najważniejszych jest właściwość termoizolacyjna, ale nie tylko. Pianka PUR to bardzo wytrzymały materiał, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także ma doskonałe odcina od hałasów z zewnątrz (nadaje się idealnie jako izolacja akustyczna). Wszystkie te zalety sprawiają, że pianka termoizolacyjna jest coraz częściej stosowana w przemyśle budowlanym.

Charakterystyka pianki PUR

Pianka termoizolacyjna to spieniony poliuretan. Może “otrzymać” postać: pianki, otulin czy płyt. Dzisiaj piankę PUR wykorzystuje się do różnych instalacji. Z poliuretanu mogą powstać otuliny termoizolacyjne, ale nie tylko – także maty, tapety czy specjalne taśmy. Pianka termoizolacyjna to więc materiał doskonały, skutecznie wykorzystuje się go do wykonywania trwałych izolacji cieplnych, ale także i naprawiania starych bądź uszkodzonych. Materiał ten idealnie sprawdza się również w przypadku murowania ścian lub klejenia różnych elementów ze sobą.

Pianka termoizolacyjna – typy i zastosowanie

Spośród pianek termoizolacyjnych możemy wyróżnić wiele interesujących rodzajów, należą do nich: pianki zwykłe, ekologiczne, dwuskładnikowe, niskorozprężne, zimowe, o podwyższonej odporności ogniowej czy o zwiększonej wydajności. Płyty wykonane z takiego typu pianki znajdują zastosowanie na zewnętrznych ścianach budynku, a także na dachach, podłogach, balkonach czy tarasach. jeśli chodzi o ich parametry – mają one zwykle 120-200 cm długości i 50-100 cm szerokości. Należy je łączyć ze sobą za pomocą zakładek bądź na wpust i pióro. Otuliny natomiast stosuje się do ochraniania instalacji, ale najczęściej wykorzystywane są pianki termoizolacyjne. Znajdują zastosowanie, gdy potrzebujemy uszczelnienia drzwi i okien, zarówno z drewna, plastiku czy metalu. Taka pianka doskonale także wypełnia wszelkie szczeliny oraz ubytki z przeróżnych materiałów (nawet styropianu). Można ją zastosować również do uszczelniania brodzików i wanien stalowych i akrylowych. Pianka PUR doskonale sprawdzi się też w przypadku rur instalacyjnych i przewodów. Więcej szczegółów na temat pianek termoizolacyjnych można poznać na: https://www.prodartech.pl/pianka-poliuretanowa/.