Ubrania robocze na budowę – jakie wybrać?

Pracownik na budowie w kasku i kamizelce odblaskowej

Praca na budowie wiąże się z koniecznością posiadania nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również specjalistycznej odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej. Właściwe zabezpieczenie pracownika ma niebagatelne znaczenie dla jego zdrowia i życia. W co konkretnie powinien być wyposażony pracownik budowy?

Rodzaje Środków Ochrony Indywidualnej

Oczywiście w zależności od piastowanego stanowiska, wymagania względem ochron mogą się trochę różnic. Nie mniej jednak do najbardziej podstawowych środków ochrony indywidualnej należą:

  • okulary ochronne, 
  • obuwie ochronne – np. ze wzmocnionymi podnoskami, 
  • nauszniki lub zatyczki do uszu, 
  • rękawice,
  • kask,
  • odzież ochronna, która jest dostosowana do panujących warunków atmosferycznych.

Jako iż praca na budowie wykonywana jest na zewnątrz, pracownicy narażeni są na zmiany pogodowe. Dlatego tak ważne jest dopasowanie ubrania do temperatury oraz pory roku. Nawet jeśli pracownik większość pracy wykonuje np. z kabiny obsługiwanej maszyny, to i tak powinien mieć odpowiednią odzież ochronną. Deszcz, śnieg, niskie temperatury, ale również upały potrafią dać w kość, dlatego też pracownik musi być przed nimi odpowiednio chroniony.

Materiały stosowane do produkcji ŚOI

Warto wspomnieć, że powyższe środki ochrony indywidualnej muszą być wykonane z profesjonalnych tworzyw. Tylko wówczas będą mogły spełniać odpowiednio swoją funkcję. Niestety wciąż wielu pracodawców wybiera najtańsze produkty dostępne na rynku. Jest to spory błąd, nie tylko ze względu na ich kiepskie walory ochronne, ale również ze względów finansowych. Otóż dobrej jakości produkt będzie służył przed bardzo długi czas, co sprawi, że wydane pieniądze szybko się zwrócą. Tanie odpowiedniki szybko się niszczą i trzeba je zastąpić nowym  produktem. Na co zatem zwracać uwagę wybierając środki ochrony indywidualnej? Przede wszystkim na to, czy posiadają certyfikat wydany przez CIOP-PIB.

Ergonomia pracy i redukcja hałasu

Niebagatelne znaczenie ma również ergonomia pracy pracowników budowlanych. Jako iż w większości czasu przebywają oni w wymuszonej pozycji ciała, warto zadbać o regularne przerwy, w czasie których będą mogli rozciągnąć i rozluźnić mięśnie. Ponadto jednym z najbardziej dokuczliwych elementów pracy na budowie jest uporczywy hałas. Powodują go pracujące maszyny, zatem niemożliwością jest jego całkowite wyeliminowanie. Można jednak wprowadzić rozwiązania znacząco poprawiające komfort pracy. Jedną z nich jest nowoczesna gąsienica do koparki. Otóż powszechnie stosuje się metalowe gąsienice, które bardzo przekazują drgania, wibracje oraz hałas operatorowi. Można to zmienić stosując gąsienice gumowe. Guma pochłania wibracje, dzięki czemu są one mniej odczuwalne w kabinie operatora. Naprawdę warto rozważyć możliwość wymiany tego typu części na gumowe, które posiadają wiele zalet, a dodatkowo przysłużą się zdrowiu pracownika.

Więcej na temat gumowych gąsienic znaleźć można na stronie https://entrack.pl/.