Prace na wysokościach w podnośnikach koszowych

Podnośniki koszowe Warszawa

Podnośniki koszowe, inaczej określane również jako podesty ruchome, to urządzenia transportowe i dźwigowe, które składają się z wysuwanego, ruchomego ramienia hydraulicznego oraz zamocowanego na nim specjalnego kosza albo platformy z licznymi zabezpieczeniami, które mają uchronić użytkownika przed niebezpieczeństwami w postaci poślizgnięcia się czy upadku i wypadnięcia z maszyny.

Zastosowanie

Takie urządzenia z powodzeniem są wykorzystywane w wielu dziedzinach szeroko rozumianego przemysłu – w budownictwie, podczas wznoszenia budynków, mostów i innych konstrukcji, a także podczas ich rozbiórki, do mycia okien, ocieplenia elewacji, naprawy rynien, usunięcia śniegu i sopli z dachu, wymiany żarówek w latarniach miejskich, instalacji wielkoformatowych reklamach na budynkach lub billboardach, a nawet do pielęgnacji wysokich roślin, skracania gałęzi drzew w parkach i zbierania owoców w sadach.

Prace na wysokościach  

Według ogólnych przepisów, jakie dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy, pracą na wysokościach określamy wszystkie działanie, jakie są wykonywane na pewnej powierzchni, która znajduje się co najmniej jeden metr nad poziomem podłogi bądź ziemi. Do prac na wysokości nie zaliczamy jednak (bez względu na wysokość) wszystkich działań na powierzchni, która jest ze wszystkich stron otoczona pełnymi bądź szklanymi ścianami o minimalnej grubości 1,5 metra i jeśli posiada inne stałe elementy konstrukcyjne albo maszynę, która odpowiada na chronienie pracownika przed upadkiem.

Ochrona pracownika

Na platformach, które znajdują się powyżej jednego metra nad podłogą bądź ziemią i mogą przebywać na nich ludzie – należy zamontować pewne zabezpieczenia dla pracowników. Na wszelkich pomostach, podestach czy przejściach koniecznie muszą być zamieszczone specjalne balustrady, które uchronią pracowników przed poślizgnięciem się i przed upadkiem. Na tego typu zabezpieczenia powinny składać się poręcze – co najmniej na wysokości 1,1 metra oraz krawężniki na 0,15 metra. Prócz tego powinna znajdować się także co najmniej jedna poprzeczka bądź coś innego pomiędzy nimi. Jeśli jednak instalacja balustrad nie jest możliwa – należy zastosować inną ochronę przed upadkiem, które najlepiej sprawdzą się w danych warunkach. Bardzo dobrym i często stosowanym rozwiązaniem jest wynajem odpowiednich podnośników koszowych do trudniejszych miejsc. Jak wcześniej wspomnieliśmy takie urządzenia posiadają wszelkie niezbędne zabezpieczenia i certyfikaty. Dzięki temu możesz mieć pewność, że prace pójdą dobrze, a ryzyko nastąpienia niebezpieczeństwa jest bardzo niskie.

Wynajem dźwigów do specjalistycznych prac

Chcąc wykonywać prace wysokościowe w sposób w pełni bezpieczny, należy przede wszystkim przestrzegać zasad bhp. Jednak nie jest to jedyny wymóg, przyda się również wiedza na temat zastosowania konkretnych maszyn dźwigowych w pracach wysokościowych. Tutaj może okazać się bardzo przydatna współpraca z firmą, która oferuje usługi dźwigowe. Decydując się na wynajem dźwigów możemy spodziewać się specjalistycznej pomocy w wyborze maszyny dźwigowej oraz jej obsługi.  Wynajem dźwigów jest wciąż najbardziej popularną usługą na śląsku. Żory, Katowice i ogółem Śląsk to lokalizacje w których wynajem dźwigów oraz usługi dźwigowe cieszą się dużą popularnością. Firmą, która udostępnia usługi dźwigowe na śląsku jest Roj Rudolf (strona z ofertą usług: https://uslugi-dzwig.pl), tutaj można też skorzystać z wynajmu dźwigów z obsługą operatorską.