Jak zabrać się za wymianę gąsienic gumowych w maszynie budowlanej?
Gąsienice gumowe świetnie sprawdzają się na nierównym oraz wymagającym terenie, takim jak place budów. Jednakże nie ma co ukrywać, jest to produkt, który również ulega eksploatacji. Wówczas należy wymienić go na nowy model. Jak należy prawidłowo zabrać się za wymianę gąsienic? Sprawdźmy!
Demontaż gąsienicy w minikoparce
Gąsienice gumowe stosowane są głównie w koparkach oraz minikoparkach. Jeżeli w grę wchodzi maszyna o stosunkowo niewielkich gabarytach, taka jak minikoparka właśnie, to do wymiany gąsienicy gumowej wystarczy kolokwialnie mówiąc, siła własnych rąk. Dokładnie rzecz ujmując, wystarczy odchylić podwozie gąsienicowe tak, aby gąsienice nie dotykały podłoża oraz odkręcić śruby. Wówczas gąsienica powinna niemal samoistnie się zsunąć. W przypadku dużych dużego sprzętu, zwykle konieczna jest pomoc drugiej maszyny. Jej operator przy pomocy łyżki do koparki lub lemieszy, pomaga zsuwać lub nakładać gąsienicę.
Wymieniasz gąsienice? Na to zwróć uwagę!
Podczas wymiany gąsienic w minikoparce, jak i w każdej innej maszynie, należy bliżej przyjrzeć się elementom ją otaczającym. A mianowicie, czy nie są one uszkodzone i nie wymagają naprawy. Nakładanie nowej gąsienicy na zużyty lub uszkodzony sprzęt nie ma najmniejszego sensu, a może doprowadzić jedynie do niebezpiecznych awarii. Na jakie elementy zatem należy zwrócić uwagę? Oczywiście zweryfikować trzeba całe podwozie, ale rolki podtrzymujące oraz koła napinające powinny od razu zwrócić naszą uwagę. To właśnie one odpowiadają za podtrzymywanie oraz odpowiednie napięcie gąsienicy, zatem ich stan bezpośrednio wpływa na stan całego podwozia gąsienicowego.
Dlaczego guma a nie stal?
W niniejszym materiale skupiamy się na gąsienicach gumowych, które można spotkać najczęściej w minikoparkach. Nie oznacza to jednak, że w sprzęcie pełnowymiarowym ich się nie stosuje. Tak naprawdę tworzywo gąsienic powinno dobierać się pod kątem wykonywanych prac, inne zalety posiadają gąsienice gumowe, a inne stalowe. Osoby, które nie chcą inwestować w totalną wymianę stalowych gąsienic na wersje gumowe, mogą spokojnie wybrać gumowe nakładki na gąsienice (do nabycia w https://entrack.pl/). Wówczas otrzymują oni produkt 2 w 1. Minikoparki wykorzystywane są głównie do lekkich prac i wszędzie tam, gdzie klasyczna koparka przez swoje gabaryty się nie zmieści. Warto jednak mieć na uwadze, że gumowe gąsienice posiadają bardzo dobra odporność na ścieranie, a także co ważne, pochłaniają większość wstrząsów, co wpływa na komfort pracy operatora koparki w kabinie.