Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Nie wszystkie zagrożenia jesteśmy w stanie przewidzieć, można się jednak przed nimi skutecznie uchronić. Pożary należą do grupy najważniejszych zagrożeń, dlatego też chcąc chronić siebie i swoją rodzinę i zminimalizować ryzyko jego pojawienia się pożaru, warto zadbać o właściwą ochronę przeciwpożarową. Co powinna ona uwzględniać? Co warto wziąć pod uwagę planując system ppoż, kilka cennych wskazówek poniżej.

Alarmy przeciwpożarowe

Instalacja systemu alarmowego to jeden z bardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia domu przed wybuchem pożaru. Ważna jest tutaj przede wszystkim instalacja detektora dymu, i czujników gazów niemal na każdym poziomie domu. W rzeczywistości dwie trzecie wszystkich wypadków śmiertelnych pojawia się w domach z nieprawidłowo działającym alarmem domowym lub bez systemu alarmowego.

Bariery przeciw pożarnicze

Inną równie ważną grupę zabezpieczeń stanowią wszelkiego rodzaju bariery przeciwpożarowe. Zamontowana ściana ogniowa, przegrody przeciw pożarnicze czy zamontowane drzwi p.poż to dzięki nim możliwe jest “zabarykadowanie” miejsc objętych pożarem. Bariery p.poż stosuje się w miejscach w których składowane są substancje łatwopalne.

Gaśnice

Posiadanie gaśnic w domu i wiedza o tym, jak z nich korzystać, to kluczowy element planu awaryjnego każdego domu. Na rynku dostępnych jest wiele gaśnic, które można bez obaw zainstalować w domu. Gaśnica proszkowa jest polecana do zastosowań przydomowych. Sprzęt gaśniczy co prawda nie jest w stanie ugasić rozwiniętego pożaru, ale daje możliwość ugaszenia miejsca świeżo objętego pożarem. Więcej informacji znajdziesz tutaj https://sklep-ppoz.pl.

Ważne: Urządzenia przeciwpożarowe w tym również gaśnice powinny być poddawane regularnym przeglądom. Dopiero wtedy mogą mieć realne zastosowanie. Kiedy na gaśnicy zauważymy, że ciśnienie spadło poza pole zielone, kwalifikuje się ona do wymiany.

Plan ewakuacji

Jeśli w domu wybuchnie pożar i uruchomi się alarm przeciwpożarowy, musisz posiadać plan ewakuacji. Możesz mieć zaledwie 30 sekund, aby wydostać się z płonącego domu, więc nie możesz zmarnować ani jednej sekundy marnowania czasu na próbowanie odkrycia, w którą stronę iść lub gdzie spotkać się z rodziną.