Bezpieczna praca z wózkami widłowymi

Wózek widłowy w trakcie pracy w magazynie

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że bezpieczna i higieniczna praca ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pracownika, jego współtowarzyszy oraz innych osób, które przebywają w pobliżu wykonywanej pracy. Choć bywają prace mniej i bardziej wymagające oraz niebezpieczne, to zawsze należy postępować zgodnie z zasadami BHP oraz zgodnie z nauką wyniesioną ze szkolenia stanowiskowego. Pracownicy budowlani oraz operatorzy maszyn są bardzo narażeni na możliwość spowodowania lub wzięcia udziału w wypadku przy pracy. Dlatego też w dalszym ciągu ogromne znaczenie ma rozwijanie kultury bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach. W niniejszym materiale skupimy się na bezpiecznej pracy z wózkami widłowymi. Co należy wiedzieć i na co zwrócić szczególną uwagę? O tym w niniejszym materiale!

Operator wózka widłowego

Wózek widłowy obsługiwany jest przez wykwalifikowanego operatora niniejszego sprzętu, który posiada od UDT niezbędne dopuszczenia do wykonywania tego zawodu. Operatorem można zostać po ukończeniu kursu, który kończy się egzaminem państwowym. Kurs obejmuje zagadnienia teoretyczne oraz praktyczne, uczące umiejętnej pracy z wózkiem widłowym. Jak zatem widać, wszystkie te aspekty mają na celu wyedukowanie przyszłego operatora, w jaki sposób bezpiecznie i efektywnie obsługiwać niniejszy sprzęt. 

Czynnik ludzki przyczyną wypadków

Często jednak ta nabyta wiedza jest niewystarczająca, aby uchronić pracownika przed wypadkiem przy pracy. Nie ma co ukrywać, że w większości sytuacji winę ponosi przede wszystkim czynnik ludzki. Brawura, rozkojarzenie oraz powtarzalność pracy sprawia, że często pracownicy “automatycznie” wykonują niektóre czynności, bez zastanowienia się. Dlatego tak ważne są regularne szkolenia BHP oraz szkolenia stanowiskowe, które nie tylko odświeżają pamięć i wiedzę pracowników, ale również pomagają wychwycić ewentualne błędy. Warto pamiętać, że do wypadku może dojść również wówczas, gdy sprzęt jest zbyt mocno obciążony lub gdy operator niedokładnie wsuwa widły w palety. Ponadto nagłe ruszanie i hamowanie może spowodować, że przewożony towar spadnie – w najgorszej sytuacji na operatora lub innego pracownika.

Prawidłowa eksploatacja pojazdów

Inną ważną kwestią, której nie wolno pominąć w kwestii bezpiecznej obsługi wózków widłowych, jest odpowiednia konserwacja oraz naprawa sprzętu oraz jego elementów wymiennych. Ważnym dokumentem jest książka konserwacji, w której zamieszczane są informacje dotyczące uszkodzonych elementów, a także poddanych naprawie bądź regeneracji. Najważniejszą częścią każdego wózka widłowego jest bateria trakcyjna, która wprowadza urządzenie w ruch. Dbanie o prawidłowy serwis baterii trakcyjnych jest niezwykle istotne, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania niniejszego akumulatora. Co więcej, regularne przeglądy oraz serwisowanie pomoże pomóc uniknąć poważnym awariom sprzętu. Każdy operator wózka widłowego musi mieć wiedzę na temat prawidłowej eksploatacji akumulatora trakcyjnego.