Gdzie postawić na montaż konstrukcji stalowej?

Stal, bez wątpienia, jest jednym z lepszych materiałów po jakie możemy sięgnąć w kontekście tworzenia złożonych konstrukcji na potrzeby przemysłu przetwórczego, farmaceutycznego, chemicznego czy magazynowania. Do tworzenia jakich konstrukcji wykorzystać stal?

W pewnym miejscach niewyobrażalne jest zastosowanie innego materiału. Aby to zobrazować załóżmy, że w fabryce czekolady dostęp do wielkotonowych zbiorników zapewniają schody wykonane z drewna. Czy w warunach intensywnego użytkowania oraz miejscu, które musi spełnniać najwyższe standardy higieny drewno jest odpowiednim materiałem? Oczywiście, że nie. Wszelkie schody, ale także silosy, kontenery, zbiorniki ciśnieniowe oraz wiele innych stworzonych jest właśnie ze stali. (Chcących dowuedzieć się więcej o procesach tworzenia takich konstrukcji odsyłamy do strony https://metalservice.info.pl/montaz-konstrukcji-stalowych/).

 

Branża spożywcza  a konstrukcje ze stali

 

Niezaprzeczalną zaletą stali, która sprawia, że sięga się po nią w przemyśle przetwórczym, chemicznym i spożywczym jest fakt, iż w przypadku tej nierdzewnej, nie reaguje ona z większością substancji i może mieć kontakt z żywnością. Ponadto jest wytrzymała na słuczenia, wysoką temperaturę, przez co wypiera zbiorniki szklane czy plastikowe.

Istotne jest także łatwe utrzymanie w czystości, co jest istotne zwłaszcza na halach produkcyjnych żywności. Nie sposób sobie wyobrazić, że hektolitrowe zbiorniki mleka stworzone są nie ze stali, a z drewna. Zachowanie w sterylnej czystości takich zbiorników byłoby niemożliwe. Nawet użycie takiego materiału do stworzenia konstrukcji klatki schodowej zapewniającej obsługującym sam dostęp do zbiornika jest wątpliwe, jeśli wziąć pod uwagę konieczność zachowania standardów higieny.

 

Konstrukcje stalowe w branży logistycznej

 

Centra przeładunkowe, hale magazynowe, zbiorniki, kontenery, to wszystko również powstaje ze stali. Wszystkie centra logistyczne zbudowane są ze stali. Dalekie od optymalizacji kosztów i czasu byłoby budowanie hal magazynowych z drewna czy z betonu. Nie mówiąc już o trudnościach w stworzeniu pomieszczeń o tak dużej kubaturze bez wsporników na każdym kroku, które ograniczałyby jednak manewrowanie dużymi pojazdami ciężarowymi i tirami.

 

Branża chemiczna

 

Podobnie jak w przypadku branży spożywczej konieczne w branży chemicznej jest zachowanie sterylności zbiorników i stanowisk pracy. Zanieczyszczenie środka chemicznego substancją, która nie powinna znaleźć się w składzie może stanowić zagrożenie dla otoczenia.